avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Problema loc munca.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Problema loc munca.

Buna zia,
Am o problema cu locul de munca:
Compania angajatoare doreste sa ma mute cu locul de munca la o alta agentie, in acelasi oras, care am aflat in timp util ca se va inchide in ianuarie.
Cum pot refuza legal aceasta mutare?
Multumesc!
Puteti opta ptr varianta sa nu semnati actul aditional de modificare al contractului de munca existent.
dar acesta poate fi un motiv sa ma dea afara.
am mai schimbat o data agentia si nu am semnat nimic in acest sens.
edward_zone a scris:
dar acesta poate fi un motiv sa ma dea afara.


Poate fi numai in contextul in care aceasta schimbare a locului de munca vi se propune ca o alternativa ca urmare a desfiintarii actualului loc de munca si dumneavoastra refuzati.



o recomandare mai clara pe textul legii.
un exemplu de articol?
multumesc!
Art.76 lit d) Legea 53/2003 republicata (Codul Muncii).

Alte discuții în legătură

Preaviz pentru concediere pe motive medicale gabrielion gabrielion Maine dimineata trebuie sa semnez actele pt.preaviz concediere pe motive medicale.Medicina muncii a dat verdictul,inapt pt.munca de curier.Sefa HR spune ca nu ... (vezi toată discuția)
Concediere pentru motive ce tin de persoana angajatului mbsj mbsj Speta: de la medicina muncii ni s-a transmis un document din care rezulta ca angajatul nu mai poate presta munca pentru care este angajat. Societatea nu ar ... (vezi toată discuția)
Concediere prares prares Cum se procedează la concediere în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de muncă?... Si care sunt efectele? (vezi toată discuția)