Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... abuz angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

abuz angajator

Buna ziua,

Este normal ca un angajator sa ma oblige sa imi streg conturile de pe site-urile de recrutare ? ( amenintandu-ma ca in caz contrar ma da afara )
daca in contractul dvs de munca la rubrica alte clauze exista o asemenea clauza da,cumva ar putea fi incadrata la obligatia de fidelitate fata de angajator
angelll80 a scris:

Buna ziua,

Este normal ca un angajator sa ma oblige sa imi streg conturile de pe site-urile de recrutare ? ( amenintandu-ma ca in caz contrar ma da afara )

Nu este normal sa va solicite asa ceva angajatorul dvs ... chiar daca ar fi inserata in c.i.m. , asa ceva nu poate fi incadrata la obligatia de fidelitate ...
Orice persoana este libera in alegerea locului de munca si a profesiei, meseriei sau activitatii pe care urmeaza sa o presteze.
multumesc de sfaturi.....oricum...am zis ca ei si am facut ca mine
inca o nelamurire am: sa spunem ca in c.i.m. am o clauza de confidentialitate in ceea ce priveste prestarea de servicii ptr alte firme sau individual, in domeniul de activitate al angajatorului. Intrebarea este daca ma hotarasc sa aleg o firma concurenta sau ce activeaza in acelasi domeniu, pot lucra la ei pe un post diferit de cel avut la actualul angajator fara a suferi repercursiuni ?
Vedeti dvs, prestarea de servicii este o notiune cu caracter general ... si deci este interpretabila ... daca ati fi avut o clauza cu un continut concret cu privire la functiile care nu le puteti ocupa la un alt angajator din domeniul de activitate al angajatorului , altfel se putea problema ...