Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Miopia si munca la calculator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Miopia si munca la calculator

Sufar de miopie forte. Exista vreo lege care sa interzica persoanelor care sufera de miopie sa lucreze la calculator?(de exemplu celor care lucreaza in programare). Multumesc!
In mod normal la angajare se face examenul medical de angajare de care medicul sau cabinetul de medicina muncii. Medicul de familie poate face o recomandare sau poate interzice prestarea unei ativitati.
Medicul de medicina muncii scrie ori apt pentru munca respectiva, ori inapt daca respectiva munca poate sa va puna in pericol sanatatea.
Vreo lege care sa interzica clar acest lucru, eu una nu cunosc.
Nu cred ca exista asa ceva, in schimb exista Hotarârea nr. 1028 din 09/08/2006 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate în muncă referitoare la utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare
Conform fisei de expunere la riscuri, activitatea de programator presupune suprasolicitarea analizatorului vizual.
In HG 355/2007 modificata, la fisa nr. 126, se precizeaza:
Fişa 126. Suprasolicitarea analizatorului vizual
Examen medical la angajare:
a) conform datelor din Dosarul medical (atenţie: acuitate vizuală)
b) examen oftalmologic - la indicaţia medicului specialist de medicina muncii
Examenul medical periodic:
- examen clinic general - anual (atenţie: acuitate vizuală)
- examen oftalmologic - la indicaţia medicului specialist de medicina muncii
Contraindicaţii:
- scăderea acuităţii vizuale sub 0,5 la AO fără corecţie sau sub 0,7 la ambii ochi cu corecţie optică eficientă (diferenţa de corecţie optică > 3D între ochi)
- glaucom cu unghi îngust neoperat
- glaucom cu unghi deschis (anterior diagnosticat)
- disfuncţii severe ale echilibrului oculomotor
- tulburări ale simţului cromatic pentru lucrările vizuale care constituie un risc în cadrul neperceperii lor
- retinopatie pigmentară
- orice afecţiune oculară acută până la vindecare
Asa cum spunea si nikol, doar medicul de medicina poate decide daca poti sau nu sa lucrezi la calculator; este posibil sa iti dea un "apt conditionat", adica sa desfasori activitatea cu pauze regulate de cate 10 minute la fiecare 2 ore de lucru; acest lucru nu este o problema, pt. ca toti cei care lucreaza cu calculatoarele trebuie sa respecte aceasta cerinta.
succes.
radlili a scris:

Conform fisei de expunere la riscuri, activitatea de programator presupune suprasolicitarea analizatorului vizual.
In HG 355/2007 modificata, la fisa nr. 126, se precizeaza:
Fişa 126. Suprasolicitarea analizatorului vizual
Examen medical la angajare:
a) conform datelor din Dosarul medical (atenţie: acuitate vizuală)
b) examen oftalmologic - la indicaţia medicului specialist de medicina muncii
Examenul medical periodic:
- examen clinic general - anual (atenţie: acuitate vizuală)
- examen oftalmologic - la indicaţia medicului specialist de medicina muncii
Contraindicaţii:
- scăderea acuităţii vizuale sub 0,5 la AO fără corecţie sau sub 0,7 la ambii ochi cu corecţie optică eficientă (diferenţa de corecţie optică > 3D între ochi)
- glaucom cu unghi îngust neoperat
- glaucom cu unghi deschis (anterior diagnosticat)
- disfuncţii severe ale echilibrului oculomotor
- tulburări ale simţului cromatic pentru lucrările vizuale care constituie un risc în cadrul neperceperii lor
- retinopatie pigmentară
- orice afecţiune oculară acută până la vindecare
Asa cum spunea si nikol, doar medicul de medicina poate decide daca poti sau nu sa lucrezi la calculator; este posibil sa iti dea un "apt conditionat", adica sa desfasori activitatea cu pauze regulate de cate 10 minute la fiecare 2 ore de lucru; acest lucru nu este o problema, pt. ca toti cei care lucreaza cu calculatoarele trebuie sa respecte aceasta cerinta.
succes.

Buna ziua ... eu as vrea o lamurire in ceea ce priveste problema de care se lovesc multi tineri din ziua de azi, in special baietii ... Ma refer la nedistingerea culorilor ( discromatopsie ), este o conditie pe care o am si eu, mostenita cel mai probabil de la una din bunici. Intrebarea mea este de ce la noi in tara nu se angajeaza asemenea persoane din acest motiv ... ma refer la cei care aleg sa candideze pentru posturi in politie, pompieri, etc. Se mai pune problema si la cei care vor sa obtina permisul de conducere si fara o mica "atentie" la medicul oftalmolog nu se poate trece de aceste examen. Din cate am inteles eu din Monitorul Oficial 269/17.04.2003 unde se modifica lista bolilor sau afectiunilor incompatibile cu calitatea de sofer si ma gandesc ca se merge pe aceeasi idee si la examenul oftalmologic ce se face pentru admiterea in Politie, de ce este necesar sa se faca un asemenea test care mi se pare ca discrimineaza persoanele care au aceasta conditie. Din cate am vazut in timp ce ma informam despre aceasta "conditie", 10% din barbatii din Romania si nu numai au aceasta afectiune. Totusi, ei au permis de conducere si chiar se afla in randurile Politiei, Pompierilor, Armatei romane si asa mai departe. Am vazut cateva cazuri in unele persoane au ajuns sa faca o petitie la Curtea Europeana din cauza ca nu au putut sa obtina carnteul de sofer. As vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva de ce aceasta discriminare, cand in statele vecine sunt cazuri similare dar acolo este posibil. Va multumesc.
:offtopic:
Nu mai puneti aceasi intrebare pe mai multe topicuri. Ori deschideti un topic cu acest subiect ori puneti intrebarea intr-ul topic deja dechis.