Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... club,bar
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

club,bar

Daca mi-as dori sa deschid un club sau un bar intr-o casa la curte,imi trebuie acordul vecinilor? Daca as avea nevoie de un imprumut la o banca,pe societate,mi l-ar acorda? Si in ce conditii? SRL,PFA....?
japan, utilizator
Din cate stiu, acordul vecinilor la constiturea societatii este necesar atunci cand spatiul cu destinatie de sediu se afla intr-un imobil cu destinatie de locuinte. Cat priveste intrebarea dvs. referitoare la imprumut, lucrurile sunt relative. De regula bancile solicita un plan de afaceri si pun o serie de conditii. Daca este vorba de o societate comerciala nou-constituita, exista posibilitatea sa intampinati dificultati...depinde si de politica bancii, de suma pe care o solicitati si nu in ultimul rand de planul de afaceri si de asteptarile de lichiditati pe care le aveti...
VA MULTUMESC PT. RASPUNS,DACA STAU LA CURTE SI NU DERANJEZ? AM INTELES CU BANCA.SUNT ATATEA LEGI NOI PE CARE NU LE STIU CEI CARE VOR SA DESCHIDA CEVA,INCAT NU-TI VINE S-O FACI,TEMANDU-TE DE ORICE CHICHITA
Dupa parerea mea, in mod normal nu aveti nevoie de acordul vecinilor, dar avand in vedere activitatea principala pe care intentionati sa o desfasurati, va sfatuiesc sa va adresati direct Oficiului Registrului Comertului de pe langa Tribunalul judetului in care aveti domiciliul si intuiesc ca doriti sa deschideti firma. Exista un birou de informare initiala si un birou de asistenta, de unde vi de poate preciza exact daca vi se cere acordul vecinilor sau nu, tinand cont de specificul activitatii.

Succes!