Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum se inregistreaza dividendele primite din actiuni ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum se inregistreaza dividendele primite din actiuni la sif sau transgaz?cum fac nota?

am primit dividende prin banca de la transgaz cum fac inregistrarea contabila mentionez ca au fost impozitate la ei.
452 = 761 - cu dividendele nete distribuite (conform procesului-verbal de repartizare a profitului), in luna in care acesta a fost aprobat;
5121 = 452 - cu suma incasata ca dividende, in luna in care acestea se incaseaza.