Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dividende microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dividende microintreprindere

in cazul unei microintreprinderi platitoare de impozit pe venit, cum se poate inregistra distribuirea dividendelor, ce note contabile se fac si cand se fac?
multumesc
Buna ziua,

Inregistrarea in contabilitate a dividendelor de plata, se efectueaza la fel pentru toate societatile comerciale indiferent de forma de organizare astfel:
1171 = 457 cu suma bruta a dividendelor de repartizat
457 = %
5121/531 cu sumele platite catre asociati
446 cu sumele retinute in contul impozitului pe dividende
Repartizarea dividendelor se face dupa aprobarea situatiilor financiare, in urma deciziei AGA cu privire la repartizarea profitului.

Numai bine
buna seara,

repartizarea dividendelor se poate face oricand? pentru o micro infiintata in oct,din care o sa folosesc in scop personal banii incasati in lunile urmatoare, cand trebuie sa declar dividendele?
multumesc,
Buna ziua,

Repartizarea dividendelor se face numai dupa aprobarea situatiilor financiare anuale, in cazul dvs. dat fiind faptul ca societatea este infiintata anul acesta in anul 2014.
Pana la aprobarea acestora nu puteti distribui dividende, orice distribuire fara situatii financiare aprobate, fiind considerata infractiune in sensul legii societatilor comerciale.

Numai bine