Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de asociere in participatiune
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de asociere in participatiune

Buna Ziua
Lucrez la o firma Y care presteaza servicii medicale si care are un contract de prestari servicii cu casa de asigurari de sanatate jud. W.

Actionarii vor sa mai infiinteze o firma Z care sa preia toti angajatii de la X si care va face un contract de asociere in participatiune cu firma X care detine toate autorizatiile de functionare si contractul cu casa.

Astfel firma X vine cu autorizatiile de functionare si contractul cu casa iar firma Y vine cu personalul medical.

Intrebarea mea este contractul cu casa de asigurari se mai poate derula legal, respectiv incasarea banilor/pacient, in conditiile in care firma x nu mai are personal medical angajat insa serviciile medicale se vor efectua cu personalul angajat al firmei Y?

Ce trebuie sa contina clauzele contractului de asociere in participatiune?

Precizez ca serviciile medicale vor fi efectuate.
Cred ca cel mai bine ar fi sa luati legatura cu un avocat sa va ajute in aceasta problema. Solutii ar fi mai multe - se poate ca personalul sa fie detasat sau delegat, exista si varianta contractului in participatiune. Clauzele parerea mea nu se pot ,, fabrica" la comanda pe prezentarea destul de succinta pe care ati facut-o.