Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare

Vin cu rugamintea sa ma lamuriti intr-o problema privind salarizarea mea. In anul 2010 am absolvit Fac de Stiintele Comunicarii,luandu-mi licenta in sesiunea iulie 2010.Pana la absolvirea studiilor am fost incadrata cu studii postliceale de biblioteconomie,bibliotecar 1 A conform Ordonantei 15/2008.La absolvirea facultatii unitatea de invatamant unde lucrez mi-a acordat o crestere salariala de 20%conform prevederilor art. 7 al. 2 din aceeasi ordonanta. In urma reincadrarii personalului Conform Legii 284/2010, incepand cu 1 ianuarie 2011 am fost data inapoi la salariu.Motivatia a fost ca fiind absolventa 2010 de studii, trebuia respectat art.8, al.8 din reglementarile specifice personalului incadrat pe baza de contract individual de munca din administratia publica din Legea 330/2009. Aplicandu-se acest art. din Legea 330/2009 pierd mult la salariu, chiar sunt sub salariul avut inainte (cel cu studii PL). Explicandu-va mai sus situatia mea doresc sa ma lamuriti cum este corect!
Daca promovarea s-a produs in 2010,trebuia aplicata prevederea art.8(8)din Anexa ILegea 330/2009,adica sa fiti promovata pe functia de bibliotecar gradul III,st. superioare,functia imediat superioara bibliotecarului debutant cu st. superioare,iar in prezent,daca lucrati intr-o unitate de invatamant preuniversitar,salariul dvs.sa fie minim 702lei,maxim 1041lei.
Aplicarea unei cresteri de 20% la salariul de incadrare in cazul promovarii pe functie datorata absolvirii st. superioare in specialitatea postului,a fost valabila pana la sfarsitul anului 2009.
In aceasta lege nu se precizeaza ca promovarea nu se face pentru personal didactic auxiliar sau didactic de predare ci scrie clar pentru toti absolventii din anul 2010. Intrebarea mea este: de ce invatatoarele care au terminat studiile in anul 2010 acum sunt trecute direct profesoare? Pentru ele nu este valabila legea?
Pentru ele opereaza o metodologie specifica ,este vorba despre Ordinul 6563 din 13 decembrie 2011 pentru aprobarea Calendarului activitatilor prevazute in Metodologia privind echivalarea pe baza ECTS/SECT a invatamantului universitar de scurta durata, realizat prin colegiul cu durata de 3 ani sau institutul pedagogic cu durata de 3 ani, cu ciclul I de studii universitare de licenta, pentru cadrele didactice din invatamantul preuniversitar, aprobata prin Ordinul ministrului educatiei, cercetarii, tineretului si sportului nr. 5.553/2011, sesiunea 2012, si a Calendarului activitatilor prevazute in Metodologia privind recunoasterea si echivalarea competentelor profesionale dobandite formal, nonformal sau informal de catre cadrele didactice care ocupa functii de educatori/educatoare, institutori/institutoare, invatatori/invatatoare, maistru-instructor, antrenor, in vederea ocuparii functiei didactice de profesor pentru invatamantul prescolar, profesor pentru invatamantul primar, profesor de instruire practica, respectiv profesor-antrenor in cluburile sportive scolare, palatele si cluburile copiilor, aprobata prin Ordinul ministrului educatiei, cercetarii, tineretului si sportului nr. 5.484/2011, sesiunea 2012 Publicat in Monitorul Oficial 929 din 28 decembrie 2011
Am inteles. Pentru ele colegiul de 3 ani se considera facultate cu licenta iar pt cei care au licenta sunt dati inapoi la salariu. Asta e Romania!
Oricum invatatoarele care au terminat facultatea in 2010 au fost facute profesoare pana cand s-a dat legea din decembrie. Asta intrebam, nu de cele care au facut un colegiu si acum le echivaleaza aceasta scoala cu studii superioare nedandu-si licenta in viata lor. Poate a fost vreuna neam cu cineva din guvern de au dat ordinul asta!