avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare

Vin cu rugamintea sa ma lamuriti intr-o problema privind salarizarea mea. In anul 2010 am absolvit Fac de Stiintele Comunicarii,luandu-mi licenta in sesiunea iulie 2010.Pana la absolvirea studiilor am fost incadrata cu studii postliceale de biblioteconomie,bibliotecar 1 A conform Ordonantei 15/2008.La absolvirea facultatii unitatea de invatamant unde lucrez mi-a acordat o crestere salariala de 20%conform prevederilor art. 7 al. 2 din aceeasi ordonanta. In urma reincadrarii personalului Conform Legii 284/2010, incepand cu 1 ianuarie 2011 am fost data inapoi la salariu.Motivatia a fost ca fiind absolventa 2010 de studii, trebuia respectat art.8, al.8 din reglementarile specifice personalului incadrat pe baza de contract individual de munca din administratia publica din Legea 330/2009. Aplicandu-se acest art. din Legea 330/2009 pierd mult la salariu, chiar sunt sub salariul avut inainte (cel cu studii PL). Explicandu-va mai sus situatia mea doresc sa ma lamuriti cum este corect!
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 21:31, 25 Aprilie 2012
Incadrati la 1A sau trebuia gradual?

Nu stiu cum mai e corect cu legile astea! Am ajuns la concluzia ca pot fi interpretate numai in defavoarea unora.Pentru cine se vrea se gaseste cate o "virgula" in lege ca sa i se poata da. Nu mi se pare corect! Cand am inceput aceasta meserie am luat-o de la debutant,acum dupa 23 de ani o iau iar de la inceput. Mai ajung la 1 A la pensie daca o mai apuc. Si invatatoarele fac cate o facultate pe la Spiru Haret ,care nu este macar in profilul lor si ajung profesoare.Pai se compara cu o profesoara?

Ultima modificare: Joi, 26 Aprilie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu stiu cum mai e corect cu legile astea! Am ajuns la concluzia ca pot fi interpretate numai in defavoarea unora.Pentru cine se vrea se gaseste cate o "virgula" in lege ca sa i se poata da. Nu mi se pare corect! Cand am inceput aceasta meserie am luat-o de la debutant,acum dupa 23 de ani o iau iar de la inceput. Mai ajung la 1 A la pensie daca o mai apuc. Si invatatoarele fac cate o facultate pe la Spiru Haret ,care nu este macar in profilul lor si ajung profesoare.Pai se compara cu o profesoara?
Aceasta este legea,promovarile din 3 in 3 ani...cf. noii incadrari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare pe post cocaomis cocaomis buna ziua, sunt educatoare, nu am liceul pedagogic, ci liceul sanitar, dar am absolvit scoala postliceala pedagogica si facultatea de psiho-pedagogie . sunt ... (vezi toată discuția)
Profesia de invatator MaziluG MaziluG Pentru a profesa ca invatator este obligatorie facultatea de stiinte ale educatiei sau se poate si cu facuktate in alt domeniu? Pot sustine concurs pt ocuparea ... (vezi toată discuția)
Aplicarea corecta a unei legi in invatamant... criss23 criss23 buna seara! am terminat liceul pedagogic in 1994, iar in 2008 mi-am luat licenta in filologie ( specializarea romana-engleza), ciclul I bologna, prima promotie ... (vezi toată discuția)