Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incadrare pe post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incadrare pe post

buna ziua, sunt educatoare, nu am liceul pedagogic, ci liceul sanitar, dar am absolvit scoala postliceala pedagogica si facultatea de psiho-pedagogie . sunt incadrata ca si institutor pe post. de ce nu pot fi profesor in invatamantul prescolar? e corect ca o alta colega care are liceul pedagogic si facultatea de zootehnie sa fie incadrata ca profesor in invatamantul prescolar?
Pentru ocuparea funcţiilor didactice trebuie îndeplinite următoarele condiţii de studii:
- pentru funcţia de profesor pentru învăţământul preşcolar şi profesor pentru învăţământul primar - absolvirea cu diplomă a ciclului I de studii universitare de licenţă sau a ciclului II de studii universitare de masterat în profilul postului sau absolvirea liceului pedagogic, urmată de absolvirea unei instituţii de învăţământ superior de scurtă sau de lungă durată în profilul pedagogic (art.7 alin.1 lit.d din Legea nr.128/1997)
Va puteti documenta (cod COR )

[ link extern ]
ContSters109653, utilizator
Cititi Ordinului MECTS 3235/2010 si va veti lamuri. Nu sunteti singura nemultumita.
va multumesc mult de tot , celor ce mi-ati raspuns. in sfarsit m-am lamurit.