Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM in perioada de proba

Buna seara,

Nu stiu cum sa interpretez o situatie de munca: salariatul al carui CIM i-a fost incetat ca urmare a notificarii facute de angajator in timpul perioadei de proba ii da acestuia dreptul la somaj (presupunand ca omul indeplineste conditiile pentru somaj)?
Da, in conditiile in care indeplineste conditiile legii.
Va beneficia de somaj ... potrivit Normelor de aplicare a Legii nr.76/2002 ...
Art. 5.
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se înţelege:
......
b) încetarea raportului de muncã la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisã, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile şi completãrile ulterioare;

Asadar , numai in cazul incetarii raportului de munca la initiativa angajatorului in baza art.31 alin.3 C.mun. da dreptul fostului salariat sa beneficieze de somaj.
Cornel Vasile, Consilier juridic