Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incetarea CIm in perioada de proba - somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incetarea CIm in perioada de proba - somaj?

Buna ziua,
Poate fi considerat incetarea CIm In timpul perioadei de proba, cf Art.31, alin 3, un motiv neimputabil angajatului, insensul art ARt 17 alin 1, lit a din Legea 76/2002 - iar salariatul sa beneficieze de somaj?

Multumesc
Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a)încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

b)încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care dau posibilitatea sa se beneficieze de somaj.
Va multumesc pentru raspuns.

Dar daca notificarea vine din partea angajatului, iar angajatorul inceteaza cu art 31 alin (3) , angajatul nu ar mai beneficia de somaj?

SItuatia e asa: societatea a angajat un somer (primea indemnizatie de somaj), acesta a lucrat 1 zi apoi a facut o notificare de incetare a contractului, cf art 31, alin 3.
Daca angajatorul inceteaza contractul in baza notificarii primite de la angajat, folosind tot art mentionat, acesta mai poate relua somajul?
..
Dar daca notificarea vine din partea angajatului, iar angajatorul inceteaza cu art 31 alin (3) , angajatul nu ar mai beneficia de somaj?

In acest caz, nu se beneficiaza de somaj.

SItuatia e asa: societatea a angajat un somer (primea indemnizatie de somaj), acesta a lucrat 1 zi apoi a facut o notificare de incetare a contractului, cf art 31, alin 3.
Daca angajatorul inceteaza contractul in baza notificarii primite de la angajat, folosind tot art mentionat, acesta mai poate relua somajul?

Care este durata c.i.m. incheiat?

durata determinata de 2 luni, perioada de proba 5 zile
Patience, utilizator
In acest caz, la incetarea c.i.m. poate relua somajul.