Forum Discuţii juridice Executare silită Cum pot vedea un dosar de executare
Discuție deschisă în Executare silită

Cum pot vedea un dosar de executare

Acum ceva timp un prieten a vazut pe portal.just.ro ca are un dosar de tipul: Obiect dosar:investire cu formulă executorie. Bun, stia ca si niste colegi au patit la fel in urma angajarii unui avocat pe care l-au plaitit, nu au cerut si nici primit chitante pe ce i-au dat pentru alt proces. In fine, am intrebat pe aici pe forum si am inteles ca trebuie sa vada dosarul sa vada clar ce i se cere. Am fost sa vedem dosarul si cei de la judecatorie ne spun ca dosarul nu mai este la ei, ca s-a judecat si l-a luat respectivul avocat acasa. Nici eu si nici persoana in cauza nu ne pricepem la drept si am vrea sa vedem ce este in dosarul ala, sa stim ce are de plata si sa ne pregatim pentru cand ii va veni acasa sa plateasca, sau cum se procedeaza. La un fost coleg i-a venit acasa un plic cu suma dar ma gandesc ca atunci va fi mai putin timp.

Intrebarea este cum putem vedea dosarul ala, sa vedem ce cere si in baza caror acte? La fel as vrea sa va intreb daca se poate cat este de legala aceasta "operatiune" de a lua dosarul de la arhiva si practic sa nu mai aiba acces la el debitorul. Adica omul cu pricina daca nu se uita pe net nici nu stia ca a avut asa ceva, nu stia ca are un proces sau ca trebuie sa ii mai plateasca ceva stiindu-se achitat. Nici avocatul nu i-a zis nimic, nu i-a trimis o instiintare in prealabil sau sa incerce sa ii ceara banii, direct execuare...
Daca este dosar de executare ,acesta,legal trebuie sa se afle la biroul executorului judecatoresc care solicita instantei de judecata incuviintarea executarii silite si demareaza etapele si procedura executarii silite
Verificati care BEJ este responsabil pentru executarea silita,contactati executorul care va va prezenta si va lamuri aspectele care va suscita interesul
Este suspecta sustinerea conform careia "avocatul nu i-a zis nimic,nu i-a trimis o instiinatre in prealabil...",in conditiile in care legal pentru executarea silita,anterior este necesar existenta unei hotarari judecatoresti care sa dispuna in sarcina debitorului achitarea unei obligatii
Legal,este ca debitorul sa fie citat la termenele de judecata ,astfel incat sa poata sustine si proba instantei punctul de vedere cu scopul apararii intereselor sale
Numãr unic dosar: xxx/215/2011
Înregistrat în data de: 05.07.2011
Obiect dosar: investire cu formulă executorie
Materia juridicã: Civil
Stadiu procesual: Fond
Părţi:
CABINET INDIVIDUAL AVOCAT xxx : Creditor

yyy : Debitor

La termene zice: Solutie: Admite cererea .

Atat. yyy-prietenul meu nu a primit nimic, daca nu se uita pe net nu stia macar ca are acest dosar. Eu am mai avut contracte cu diversi si avocatul cu care colaborez trimitea intai instiintare de plata apoi vedea daca mai facea proces.
Cei de la arhiva au spus ca avocatul a luat dosarul acasa. Cum pot vedea ce executor este implicat?
Poate ca nu ma exprim eu bine legat de ce cer.
pps, utilizator
Nu are ce vedea. Contractul cu avocatul ( din care are un exemplar si prietenul sau ar trebui sa aiba) constituie titlu executoriu pe care av acum l-a investit si executorul il va pune in executare dupa ce obtine incuviintare de executare silita, procedurile nu presupun si citarea partilor.
Veti avea posibilitatea, pt ca e normal sa va impotriviti sa platiti de 2 ori, sa faceti contestatie la executare , ramane sa probati ca in realitate ati platit.