Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita ilegala sau nu?
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita ilegala sau nu?

Buna ziua,

Am o problema la care as dori un sfat de la o persoana specializata.
In anul 2008 am luat un credit de nevoi personale de la un IFN, suma era de 4.400 lei, iar cea pe care trebuia sa o platesc de 9.560 lei dupa 5 ani. Am achitat o parte din credit timp de 1 an si ceva, iar apoi nu am reusit sa tin pasul cu ratele. Dupa inca un an am primit vizita unui domn de la IFN-ul respectiv si mi-a explicat ca trebuie sa platesc in continuare cat pot asa ca am mai platit o perioada sume de 50 si 100 de lei/luna, dar iar am ajuns in impas si nu am reusit sa platesc. Anul trecut in iulie IFN-ul prin mandatarul sau (o firma specializata de recuperare creante) a cerut incuviintarea executarii silite, dar judecatorul a amanat in prima faza cererea cerand IFN-ului:
"Solutie: adresă către S.C. XXX IFN S.A. pentru a preciza care este ultima plată efectuată de către debitoarea XXX MARIA în baza contractului de credit pentru nevoi personale nr. XXX încheiat la data de 15.02.2008, data la care s-a declarat anticipat creditul exigibil şi să depună în copie certificată toate documentele aferente. "
Urmand ca dupa 2 saptamani sa respinga cererea:
Solutie: Respinge cererea având ca obiect încuviinţare executare silită, formulată de creditoarea S.C. XXX IFN S.A. prin mandatar S.C. XXX S.R.L., cu sediul în municipiul XXX şi sediul ales pentru comunicarea actelor de procedură în municipiul XXX, prin Biroul Executorilor Judecătoreşti Asociaţi XXX, în contradictoriu cu debitoarea XXX MARIA, cu domiciliul în municipiul XXX, ca nefondată. Cu recurs în termen de 5 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 04.08.2011.
Executorul judecatoresc incepuse executarea silita la data aceea si trimisese o comunicare pentru propire la acea data fara sa tina cont de solutia judecatorului astfel ca a trebui sa consult un avocat care m-a sfatuit sa merg sa vorbesc mai intai cu executorul si sa-i prezint faptele, lucru ce am facut iar executorul a inteles si a facut un proces verbal de anulare a executarii, proces semnat si stampilat de el care mi-a fost oferit si mie.
Problema este ca azi am primit la locul de munca o comunicare pentru propire din salariu si am verificat ce s-a intamplat, iar acestia au cerut o noua incuviintare de executare silita in data de 10.04.2012, fara citarea partilor, cerere ce a fost aprobata in data de 26.04.2012. In comunicare este trecuta exact suma totala care apare in contract, acei 9.560 de lei fara sa scada nimic din ce am platit pana in prezent + taxele de executare de 1.150 de lei.
Acum nu inteleg, odata ce a fost respinsa cererea si nu s-a facut contestatie in termen de 5 zile la vremea respectiva, de ce acum au cerut din nou incuviintarea si culmea au primit-o (de data aceasta ca creditor apare direct firma de recuperare si nu mai e trecut IFN-ul), iar executarea se face pe intreaga suma fara sa se tina cont de sumele platite de mine pana in prezent?
Ce ma sfatuiti sa fac? In momentul de fata nu am bani pentru un avocat care sa ma ajute si de aceea va rog daca aveti rabdare sa cititi si sa-mi oferiti un sfat v-as ramane recunoscatoare.
Va multumesc!
Cu respect,
Maria
Va recomand sa luati urgent legatura cu un avocat. Cauza este complexa si Dvs. nu va veti putea apara singura. In general atat bancile cat si IFN-urile care acorda finantari vand creditele restante sau mandateaza pentru efectuarea executarii silite firme de recuperare. Acestea efectueaza demersurile privind executarea debitorilor rau platnici.
Incuviintarea executarii silite o face executorul judecatoresc la cererea firmei de recuperare , nu se citeaza debitorul cu aceasta ocazie.
Trebuie sa luati legatura cu executorul judecatoresc si sa vedeti care este motivul pentru care va executa pentru toata suma si nu numai pentru soldul ramas de plata . Daca mai sunteti in termen se poate face contestatie la executare ( impotriva somatiei ) in care sa explicati judecatorului toate aspectele referitoare la ratele achitate si soldul ramas de plata.
Salagean Vasilica, Consilier juridic
Multumesc de raspuns! Totusi, pana sa ajung la un avocat si la executor as vrea sa stiu daca odata ce a fost respinsa cererea de executare anul trecut si nu s-a facut recurs in termen de 5 zile, creditorul mai avea dreptul sa ceara inca odata incuviintarea sau nu?
Din moment ce s-a incuviintat executarea de catre instanta se pare ca da . Nu stiu care a fost motivul pentru care nu s-a incuviintat executarea anul trecut, probabil au fost anumite vicii sau trebuiau indeplinite anumite conditii pentru incuviintarea executarii silite care ulterior s-au rezolvat.
Salagean Vasilica, Consilier juridic
Anul trecut nu s-a incuviintat cererea datorita faptului ca creditorul nu a putut face dovada platilor efectuate de mine. In prima faza judecatorul a amanat cererea cerand hartiile cu platile pe care le-am facut si vazand ca nu i s-au adus cele cerute a respins cererea. Creditorul nu a facut contestatie, lucru din care cred eu ca rezulta faptul ca este de acord cu solutia judecatorului si de aceea nu inteleg de ce ar mai avea dreptul sa ceara inca odata incuviintare la mai bine de 8 luni dupa ce a fost respinsa?
Am tot cautat in codul de procedura civila un raspuns, dar nu am gasit. Ce este suspect mai e si faptul ca acum la creditor a fost trecut doar firma de recuperare si nu IFN-ul de la care am contractat creditul cum a fost in prima faza anul trecut.
Am inteles ca se pot face multe lucruri necurate nerespectandu-se legea si de aceea intreb, ca imi pare suspect ca s-au trezit acum la aproape 1 an de zile sa ceara din nou incuviintarea si acum li s-a admis.
Daca imi dau demisia de la locul de munca si plec in strainatate, ce o sa mai faca? Bunuri nu am, imobil nu am?
Sunt satula de tepe si de magariile ce se fac in tara asta, vroiam de mult sa plec, dar am zis ca poate nu e bine, dar acum cred ca mi-a ajuns.
Buna ziua,

Imi poate spune cineva care este tariful unui avocat/consilier juridic pentru consilierea in vederea formularii unei contestatii la executarea silita detaliata mai sus? Nu vreau neaparat sa stiu un pret fix, stiu ca tarifele variaza de la un avocat la altul si de la un consilier la altul, dar banuiesc ca exista un tarif aproximativ.
Ca idee, acum ceva timp mi s-a cerut 1.000 de lei de un avocat pentru a ma consilia in vederea depunerii unei contestatii, o suma ce mi s-a parut imensa.
O alta intrebare: cat este taxa judiciara pentru contestatie la executare pentru un debit de 9.500 lei? Am citit undeva ca ar fi 194 lei, este corecta suma?

Multumesc frumos celor care imi vor oferi un raspuns!
Un inceput de saptamana placut va doresc.