Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Managerul unei institutii de cultura e functionar ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Managerul unei institutii de cultura e functionar public?

Managerul unei institutii de cultura cum ar fi un muzeu judetean este functionar public sau nu?poate comite abuzuri in functie sau in serviciu?

Da,are statutul de functionar public in sensul art 145 raportat la 147 c.penal
camelia15 a scris:

Managerul unei institutii de cultura cum ar fi un muzeu judetean este functionar public sau nu?poate comite abuzuri in functie sau in serviciu?

In sensul Legii nr.188/1999, managerul unei institutii de cultura nu este functionar public
nu sunt multumita in totalitate de rasp! Nu mai inteleg nimic! E sau Nu e functionar public??In cazul unui proces cum va fi catalogat?
Nu, nu este functionar public. Potrivit OUG nr. 189/2008 privind managementul institutiilor de spectacole sau concerte, muzeelor si colectiilor publice, bibliotecilor si al asezamintelor culturale de drept public, persoana care a fost selectata sa indeplineasca aceasta functie, in urma concursului de proiecte de management, incheie cu institutia un contract de management.
Multumesc!