Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Numele copilului din afara casatoriei.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Numele copilului din afara casatoriei.

Conform Codului familiei daca parintii erau de acord puteau sa ceara in instanta incuviintarea schimbarii numelui copilului, procedura fiind necontenciosa. Ce nu inteleg in noua reglementare este ce fel de procedura ar fi aceasta? Contencioasa? Tatal copilului o da in judecata pe mama pentru a schimba numele de familie al copilului???? Pe ce baza s-ar lua hotararea instantei, care ar fi motivele pentru care instanta ar incuviinta copilului sa poarte numele parintelui fata de care s-a stabilit ulterior filiatia in cazul in care parintii si-au pastrat la casatorie numele de familie? Cum ar arata o cerere in acest sens? Subsemnatul x .... tatal copilului imi chem in judecata sotia ... mama copilului ca nu vrea sa-mi treca copilul in numele meu??? :O

Numele copilului din afara căsătoriei

Art. 450. - (1) Copilul din afara căsătoriei ia numele de familie al aceluia dintre părinţi faţă de care filiaţia a fost mai întâi stabilită.
(2) În cazul în care filiaţia a fost stabilită ulterior şi faţă de celălalt părinte, copilul, prin acordul părinţilor, poate lua numele de familie al părintelui faţă de care şi-a stabilit filiaţia ulterior sau numele reunite ale acestora. Noul nume de familie al copilului se declară de către părinţi, împreună, la serviciul de stare civilă la care a fost înregistrată naşterea. În lipsa acordului părinţilor se aplică dispoziţiile art. 449 alin. (3).
(3) În cazul în care copilul şi-a stabilit filiaţia în acelaşi timp faţă de ambii părinţi, se aplică în mod corespunzător dispoziţiile art. 449 alin. (2) şi (3).

Art. 449. (3) În lipsa acordului părinţilor, instanţa de tutelă hotărăşte şi comunică de îndată hotărârea rămasă definitivă la serviciul de stare civilă unde a fost înregistrată naşterea.
ContSters61634, utilizator