Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare -cumparare pe numele unui minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare -cumparare pe numele unui minor

Buna ziua.As vrea sa stiu daca parintii mei pot face un contract de vanzare -cumparare pt.o casa pe numele copiilor mei,care sunt minori.
Da, vorbiti cu un notar,dvs. veti fi procurator de fonduri.
nu este neaparat ca parintii sa fie procuratori de fonduri, aceasta calitate poate fi intrunita de oricine.
dvs veti fi reprezentantul legal al intereselor minorului (dupa incuviintarea instantei de tutela) la autentificarea contractului de vanzare-cumparare.
Asadar,copiii mei devin proprietari.Noi,parintii,mai putem vinde respectiva casa,inainte de majoratul copiilor?Fireste,in interesul lor,sa luam o casa mai mare,de exemplu,tot pe numele lor,binenteles?
da, bineinteles.
puteti incheia, cu incuviintarea instantei de tutela, orice act este in sensul ocrotirii intereselor minorilor, ori sporirea patrimoniului echivaleaza cu aceasta.
mihaizc a scris:

nu este neaparat ca parintii sa fie procuratori de fonduri, aceasta calitate poate fi intrunita de oricine.
dvs veti fi reprezentantul legal al intereselor minorului (dupa incuviintarea instantei de tutela) la autentificarea contractului de vanzare-cumparare.

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarea problema: parintii mei pot vinde casa lor copilului meu minor am inteles, dar, pe mine ma afecteaza acest lucru la creditul prima casa, adica eu mai pot face credit prin prima casa daca copilul meu are pe nume un imobil dar eu si sotia nu am avut si nu avem pe numele nostru nici un imobil? Multumesc anticipat!