Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Actiune in contencios administrativ - aplicarea ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Actiune in contencios administrativ - aplicarea prevederilor Noului Cod civil

Se poate initia o noua cerere de chemare in judecata in baza art.2539 al.2 N.C.C?
Concret,am solicitat anularea unui act administrativ (proces verbal de cercetare disciplinara),actiune respinsa catardiv introdusa.Actiunea a fost introdusa in baza Legi 554/2004 (contengios) si a fost respinsa pentru nerespectarea termenului de 6 luni , respectiv un an (de cadere).
In acest moment stagiu procesual este recursul.
In situatia in care recursul va fi respins (am invocat prioritatea dreptului comunitar in raport cu dreptul intern) si hotararea va deveni definitiva si irevocabila , ma pot prevala in termenul de 6 lun prevazut de art.2539 al.2 NCC?
Precizare: in legea de aplicare a noului cod civil nu am intalnit nici-o referire la legea 554/2004 privind contengiosul administrativ.
Legea 554 este lege speciala fata de dispozitiile NCC ceea ce presupune ca va avea aplicabilitate in fata NCC.
Conform articolului 204 din Legea 71/2011 de punere in aplicare a noului cod civil, dispozitiile art 2539 alin (2) teza a II-a se aplica si in cazul cererii de chemare in judecata sau arbitrare introduse dupa intrarea in vigoare a Codului civil.
a_fleancu a scris:
Legea 554 este lege speciala fata de dispozitiile NCC ceea ce presupune ca va avea aplicabilitate in fata NCC.

Legea 554/2004 se completeaza cu dispozitiile codului civil. In aceasta situatie este posibika aplicarea art.2539 al.2 NCC ?

Andreea_Lita a scris:
Conform articolului 204 din Legea 71/2011 de punere in aplicare a noului cod civil, dispozitiile art 2539 alin (2) teza a II-a se aplica si in cazul cererii de chemare in judecata sau arbitrare introduse dupa intrarea in vigoare a Codului civil.

Ma interese aza daca prevederea mentionata este aplicabila si in situatia cererilor de chemare in judecata formulate in baza L554/2004 , in conditiile in care L554, prevederile acesteia se comleteaza cuprevederile codului civil.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Dispozitiile Legii nr.554/2004 se completează cu prevederile Codului de procedură civilă, în măsura în care nu sunt incompatibile cu specificul raporturilor de putere dintre autoritătile publice, pe de o parte, si persoanele vătămate în drepturile sau interesele lor legitime, pe de altă parte. Compatibilitatea aplicării normelor de procedură civilă se stabileste de instantă, cu prilejul solutionării cauzei.

Art.2539 alin.2 NCC se refera la prescriptie si nu la decadere ...
intrebarea era daca in conditiile unei actiuni formulate in baza legii 554/2004 ramassa definitiva si irevocabila ,respinsa ca tardiv introdusa ,se poate formula o noua cerere in temeiul art.2539 al2 NCC?
Marinescuaurel, utilizator