Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... venit realizat 0 pe perioada concediului medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

venit realizat 0 pe perioada concediului medical

Din luna Mai am fost in concediu medical, iar din 15 iulie in concediu de maternitate pana pe 17 Noiembrie. Firma a intrat in insolventa in 28 Iulie.
Am scos adeverinta cu stagiul de cotizare de la Casa de Pensii si am venit realizat 0 pe perioada concediilor medicale. Cred ca acest lucru va fi o problema la dosarul pentru indemnizatie crestere copil, desi pe foaia de venituri data de lichidator, figurez cu salariu pe perioada respectiva.

Se mai pot inregistra concediile medicale astfel ca sa apara venit pe acele luni?
daca ati fost in acea perioada in concediu medical este normal ca venitul realizat sa fie 0 iar venitul brut la care se aplica contributiile, respectiv impozitul sa fie compus doar din indemnizatia de pe concediile medicale. Acest lucru nu va afecteaza insa la dosarul pt ind crestere copil, deoarece nu aveti intreruperi ci figurati probabil in concediu medical.
Pentru a beneficia de indemnizatia CCC trebuie sa aveti realizate in ultimul an anterior datei nasterii copilului , timp de 12 luni, venituri supuse impozitului pe venit si nicidecum sa aveti platite contributiile catre bugetul de stat ... in calculul celor 12 luni va intra si perioada in care ati beneficiat de indemnizatie primita ca urmare a concediului medical.