Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imprumut intre pers fizice
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imprumut intre pers fizice

Speta este in felul urmator: doresc sa imprumut de la cineva 2000 euro la notar , pers doreste sa ma ajute cu plata intr-un an dar doreste prin banca sa faca plata.
Stiu ca notarul verifica intrarea banilor in cont, insa nu stiu cum se procedeaza, raman eu la notar si el se duce la banca?
Presupun ca banca are InternetBanking. Sa faca transferul online.

Presupunand ca nu poate face prin internet banking cum verifica notarul si mi se pare putin ciudat, sa zicem ca el se duce la banca face plata dar eu pot pleca de la notariat, am banii in cont si nu mai semnez nimic....cum vine asta?
CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109, Traducator autorizat
Aici vorbim deja de incredere reciproca. Mai ramane optiunea de a va da banii in numerar sau printr-un cec bancar.

Alexandru Munteanu, Avocat
Ramaneti la notar, persoana se duce la banca, face transferul si se intoarce la notar cu ordinul de plata semnat de banca, pe care se vede cine a facut plata si catre cine (in ce cont). Apoi semnati impreuna documentul.
multumesc frumos ptr ajutor