Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitati intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitati intretinere

Buna Ziua,
Si in al doilea rand imi cer scuze pentru deranj.

In perioada sep.2001-mai.2006 am acumulat o restanta de 8179.39 cheltuieli intretinere si 6156.67 penalizari aferente, am fost dat in judecata in mai 2006, inainte de primul termen am achitat integral restanta la intretinere in suma de 8179.39 si instanta a hotarat: "....astfel acest capat de cerere urmeaza a fi respins ca fiind ramas fara obiect. Capatul de cerere privind somarea la plata penalitatilor urmeaza a fi respins intrucat creditoarea nu a facut dovada ca furnizorii de uitlitati le-au facturat si le-a achitat si nu a fost depusa decizia asociatiei de propietari privind cuantumul penalitatilor impuse, decizie adoptata potrivit disp.art.22-25 din Legea nr.114/1996-Anexa2." Mentionez ca sentina am facut-o irevocabila.
Bun....ajungem in zilele noastre, mai exact septembrie 2008 si am pe lista de plata la cheltuieli intretinere 2041.21 restanta si la penalizari suma de 6934.01, acuma as dori sa va intreb....
1. Penalitatile in suma de 6156.67 sunt inca obligat sa le platesc? chiar daca am hotararea judecatoriei.
2. Penalitatile ca tot citeam pe aici nu se prescriu? sau nu e cazul meu..mentionez ca nu am achitat niciodata cu chitanta la ei penalizari dar cand am scos o fisa individuala care la nota scrie asa: "Aceasta fisa individuala are caracter informativ, neavand caracter oficial si nu tine loc de adeverinta" insa pe aceasta fisa la luna feb.2007 apare la plata penalizari suma de 150.00 ron cu cupon...acele cupoane de ajutor la caldura. E corect?
3. Cum pot face ca suma de 2041.21 sa o achit printr-un angajament de plata pe 1 an de zile? Daca ma duc cu cererea scrisa nu o primeste, sa o trimit prin posta?
4. Citeam ca in legea nr.230 din 2007 art.30....Pentru proprietarii cu mari probleme sociale se pot stabili, prin aceeasi decizie a comitetului executiv, masuri de ajutorare, in sensul scutirii de la plata penalizarilor, pe termen scurt, cu angajament scris din partea restantierului de gasire a unor solutii de plata a restantei. Altfel, angajamentul nerespectat va conduce la anularea scutirii si plata penalizarilor calculate...ma poate ajuta?
Va multumesc mult.
Penalitatile respinse de instanta nu va mai sunt imputabile, ca si debitele ce depasesc 3 ani,desi nu este cazul dvs. Daca penalitatile nu sunt aprobate in adunarea Generala a Proprietarilor, ele nu pot fi aplicate.
Consecnta: - Sistarea apei potabile, a apei calde a energiei electrice si a caldurii. Pentru ca Asociatia de Proprietari administreaza banii dvs. si plateste penalitati pentru neachitarea platilor la zi.#-o
1. Din ce am inteles de la un presedinte de asociatie, penalitatile nici nu pot fi impuse daca nu sunt prevazute si in statutul asociatiei din care faceti parte. Probabil, tocmai de aceea instanta a respins cererea privind penalitatile. Vi s-a raspuns la acest punct, mai sus.
2. Raspunsul a fost dat... Cat despre cuponul pt ajutorul de incalzire a locuintei nu inteleg ce vrea sa insemne, dar nu poate avea legatura cu penalitatile.
3. Puteti trimite o scrisoare la primaria de care apartineti (sau e-mail, daca primaria are acest serviciu disponibil pt public) la departamentul care are in vedere asoc de proprietari, sa le explicati situatia si sa le cereti informatii. Recunosc, nu e un sfat de f mare ajutor, dar e o idee de cum ati putea rezolva situatia.
4. Daca nu au fost recunoscute penalitatile de instanta nu are rost (si nu e cazul!) sa le recunoasteti dv in angajament (daca e vorba de aceleasi penalitati! si chiar daca sunt altele!), pt ca ar fi posibil sa va ceara "asoc" sa le platiti, in ideea ca ati recunoscut, in scris, de buna voie, o datorie, chiar daca instanta a zis "nu".
Penalitatile se aproba in adunarea generala a proprietarilor.:P
Romică Stoica, Consilier juridic
Conform Legii nr. 230 din 2007 art.30 al.1 lit.j, comit executiv al asoc de propr are dreptul sa stabileasca un sistem propriu de penalizari al asociatiei pentru protejarea intereselor proprietarilor.

Are dreptul, nu obligatia... Pt. stab penalitatilor, comit executiv emite o decizie scrisa cu aprobarea majoritatii membrilor sai, in care se specifica: penalizarea maxima permisa de lege este de 0,2 % pe zi de intarziere; nu se poate aplica penalizare la penalizare etc. N-ar fi singurul condominiu din tzara in care nu se aplica penalitati! Odata stabilit sistemul, trebuie aplicat. In caz contrar comit executiv si administratorul raspund in fata legii si a proprietarilor pentru prejudiciul creat... Numai daca s-a hotarat chestiunea cu penalitatile!
trope_doi a scris:

Conform Legii nr. 230 din 2007 art.30 al.1 lit.j, comit executiv al asoc de propr are dreptul sa stabileasca un sistem propriu de penalizari al asociatiei pentru protejarea intereselor proprietarilor.

Are dreptul, nu obligatia... Pt. stab penalitatilor, comit executiv emite o decizie scrisa cu aprobarea majoritatii membrilor sai, in care se specifica: penalizarea maxima permisa de lege este de 0,2 % pe zi de intarziere; nu se poate aplica penalizare la penalizare etc. N-ar fi singurul condominiu din tzara in care nu se aplica penalitati! Odata stabilit sistemul, trebuie aplicat. In caz contrar comit executiv si administratorul raspund in fata legii si a proprietarilor pentru prejudiciul creat... Numai daca s-a hotarat chestiunea cu penalitatile!
daca in statutul asociatiei de proprietari este inclus si cuantumul penalitatilor, comitetul executiv nu-l poate modifica, ci numai adunarea generala, cu votul a 2/3 din numarul proprietarilor, urmind ca modificarea sa fie facuta si la tribunal in statut