Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... schimbare job dupa maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

schimbare job dupa maternitate

Acum sunt in concediu de maternitate, iar pe 09.12.2011 trebuie sa ma introc la lucru. Mi-am gasit un nou job si nu mai vreau sa ma intorc la firma la care lucram inainte de a intra in concediu.
Ce trebuie sa fac (documente) pentru a-mi incepe activitatea la noua firma astfel incat sa am continuitate in munca si sa nu am probleme la vechiul job si cand trebuie sa depun documentele??
Multumesc!
La vechiul angajator faceti cerere de reluarea activitatii dupa CCC cu data de 09.12.2011 si ,totodata, in acelasi timp si cerere de incetare a c.i.m. cu acordul paretilor - art.55 lit.b C.mun.
va multumesc frumos
am uitat sa mentionez ca nu doresc sa raman in preaviz. Daca in cererea de incetare a c.i.m. mentionez "va rog sa-mi aprobati prin prezenta cerere incetarea contractului individual de munca cu acordul ambelor parti, conform art. 55, lit. b a Codului Muncii, incepand cu data de 09.12.2011." inseamna ca din data respectiva trebuie sa mai stau si in preaviz 15 zile sau nu, sau ar trebui sa-mi inaintez demisia la zi? Mentionez ca angajatorul este de acord sa nu raman in preaviz.
multumesc!
Nu exista demisia la zi. Art. 55 lit. b la care ati facut referire reglementeaza incetarea raporturilor de munca cu acordul partilor. In acest caz nu e nevoie de o perioada de preaviz. Data incetarii raporturilor de munca se stabileste de comun acord cu angajatorul.
ibitza78 a scris:

am uitat sa mentionez ca nu doresc sa raman in preaviz. Daca in cererea de incetare a c.i.m. mentionez "va rog sa-mi aprobati prin prezenta cerere incetarea contractului individual de munca cu acordul ambelor parti, conform art. 55, lit. b a Codului Muncii, incepand cu data de 09.12.2011." inseamna ca din data respectiva trebuie sa mai stau si in preaviz 15 zile sau nu, sau ar trebui sa-mi inaintez demisia la zi? Mentionez ca angajatorul este de acord sa nu raman in preaviz.
multumesc!

NU se acorda preaviz in cazul incetarii c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun.
Efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi.