avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... schimbare job dupa maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

schimbare job dupa maternitate

Acum sunt in concediu de maternitate, iar pe 09.12.2011 trebuie sa ma introc la lucru. Mi-am gasit un nou job si nu mai vreau sa ma intorc la firma la care lucram inainte de a intra in concediu.
Ce trebuie sa fac (documente) pentru a-mi incepe activitatea la noua firma astfel incat sa am continuitate in munca si sa nu am probleme la vechiul job si cand trebuie sa depun documentele??
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:55, 25 Octombrie 2012
La vechiul angajator faceti cerere de reluarea activitatii dupa CCC cu data de 09.12.2011 si ,totodata, in acelasi timp si cerere de incetare a c.i.m. cu acordul paretilor - art.55 lit.b C.mun.
va multumesc frumos
am uitat sa mentionez ca nu doresc sa raman in preaviz. Daca in cererea de incetare a c.i.m. mentionez "va rog sa-mi aprobati prin prezenta cerere incetarea contractului individual de munca cu acordul ambelor parti, conform art. 55, lit. b a Codului Muncii, incepand cu data de 09.12.2011." inseamna ca din data respectiva trebuie sa mai stau si in preaviz 15 zile sau nu, sau ar trebui sa-mi inaintez demisia la zi? Mentionez ca angajatorul este de acord sa nu raman in preaviz.
multumesc!
Nu exista demisia la zi. Art. 55 lit. b la care ati facut referire reglementeaza incetarea raporturilor de munca cu acordul partilor. In acest caz nu e nevoie de o perioada de preaviz. Data incetarii raporturilor de munca se stabileste de comun acord cu angajatorul.
ibitza78 a scris:

am uitat sa mentionez ca nu doresc sa raman in preaviz. Daca in cererea de incetare a c.i.m. mentionez "va rog sa-mi aprobati prin prezenta cerere incetarea contractului individual de munca cu acordul ambelor parti, conform art. 55, lit. b a Codului Muncii, incepand cu data de 09.12.2011." inseamna ca din data respectiva trebuie sa mai stau si in preaviz 15 zile sau nu, sau ar trebui sa-mi inaintez demisia la zi? Mentionez ca angajatorul este de acord sa nu raman in preaviz.
multumesc!


NU se acorda preaviz in cazul incetarii c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun.
Efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi.

Alte discuții în legătură

Demisia la zi dupa un proces de 9 luni castigat in instanta. croco_madness croco_madness buna ziua ,tocmai am iesit invingator din procesul intentat firmei mele angajatoare. astazi am primit o hartie cu o hotarare din cadrul firmei cum ca as fi pus ... (vezi toată discuția)
Incetare cim girbeaelena girbeaelena Este posibil ca CIM - ul sa fii incetat cu data de 29.11. 2013 in conditiile in care mi-am dat demisia cu acordul partilor conf. art. 55 lit. B in data de ... (vezi toată discuția)
Demisie cu art 55 lit b Florygociu Florygociu As vrea sa stiu daca s-a încheiat cu art 55 lit b sunt obligata sa stau in preaviz 20 zile?sau pot sa stau in preaviz cu concediu fara plata?nu pot sa ma mai ... (vezi toată discuția)