Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Chitanta si decizia de calcul a taxei de prima ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Chitanta si decizia de calcul a taxei de prima inmatriculare originale retinute de politie

Buna ziua,

Am depus astazi dosarul la politia pentru inmatriculare si doamna de la politie
mi-a retinut chitanta si decizia de calcul a taxei de prima inmatriculare in original.
Este normal/legal sa-mi fie retinuta chitanta si decizia in original pentru bani pe care i-am platit eu si nu politia?
I-am zis sa-mi restituie originalele si sa opreasca copiile si a zis ca asa a primit dispozitie de la sefi.
Originalele imi trebuie pentru a contesta decizia de calcul a finantelor.

Multumesc!
faceti cerere scrisa sa va restituie originalele.. daca refuza, actionati in judecata.. procesul de restituire a taxei il puteti deschide si cu copie de pe acele inscrisuri
Serviciul Inmatriculari retine originalele si constituie un dosar pentru autoturismul dumneavoastra. Puteti oricand sa solicitati copii de pe tot dosarul de la ei. In instanta nu va trebuie originalele.

Succes!