avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Chitanta si decizia de calcul a taxei de prima ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Chitanta si decizia de calcul a taxei de prima inmatriculare originale retinute de politie

Buna ziua,

Am depus astazi dosarul la politia pentru inmatriculare si doamna de la politie
mi-a retinut chitanta si decizia de calcul a taxei de prima inmatriculare in original.
Este normal/legal sa-mi fie retinuta chitanta si decizia in original pentru bani pe care i-am platit eu si nu politia?
I-am zis sa-mi restituie originalele si sa opreasca copiile si a zis ca asa a primit dispozitie de la sefi.
Originalele imi trebuie pentru a contesta decizia de calcul a finantelor.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Marian Senchiu , Avocat 17:46, 7 Decembrie 2011
faceti cerere scrisa sa va restituie originalele.. daca refuza, actionati in judecata.. procesul de restituire a taxei il puteti deschide si cu copie de pe acele inscrisuri
Serviciul Inmatriculari retine originalele si constituie un dosar pentru autoturismul dumneavoastra. Puteti oricand sa solicitati copii de pe tot dosarul de la ei. In instanta nu va trebuie originalele.

Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperarea dif de taxa de prima inatriculare sosow sosow Buna seara Dupa cum se stie legea taxei de prima inmatriculare a fost modificata. Acum cei ce am platit aceasta taxa inainte de noua lege putem recupera ... (vezi toată discuția)
Raspuns fisc le cererea de restituire a taxei.. lucian_2010 lucian_2010 dupa ce in urma cu o luna am depus o cerere pentru restituirea taxei la Trezorerie,insotita de o copie a chitantei taxei platite,acum am primit un raspuns ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa ? cata1569 cata1569 Buna seara. In 9.05.2007 am platit taxa prima inmatriculare 1414 ron si in 11.05.2007 inca o diferenta de 1401 ron (deci total 2815) pentru un Opel Astra ... (vezi toată discuția)