Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... se restituie TVA la o masina in leasing pe societate ?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

se restituie TVA la o masina in leasing pe societate ?

buna ziua, se restituie valoarea TVA la o masina achizitionata in leasing pe societate? cand? la sfarsitul leasingului cand cumperi masina de la ei ca practic pana atunci sunt utilizator al masinii, valoarea reziduala are si ea TVA se restituie? ca este o suma considerabila de 20% din 30000 euro si TVA-ul la fel?
este deductibila TVA aferenta avansului si ratelor de capital in cazul transmiterii folosintei bunurilor in cadrul unui contract de leasing financiar, intrucat aceasta operatiune este considerata o prestare de serviciu si nu o livrare de bunuri.

valoarea reziduala reprezinta valoarea la care se face transferul dreptului de proprietate asupra bunului ce face obiectul contractului de leasing, iar TVA aferenta nu este deductibila, operatiunea fiind considerata o livrare de bunuri la aceasta valoare. dreptul de deducere a tva aferenta achizitiilor de autovehicule a fost limitat, cu exceptia celor prevazute la art. 145^1 din codul fiscal.

daca utilizatorul/locatarul este o persoana platitoare de tva, are dreptul la rambusarea taxei achitate/datorate pentru avansul si ratele de capital, prin depunerea unui decont negativ de tva cu optiune de rambursare al carui sold este mai mare de 5.000 lei.