Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM INCHEIAT FARA CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM INCHEIAT FARA CCM

nu pot sa cred
deci contract individual de munca incheiat fara a fi trecut ccm-ul la nivel de angajator....sau au ,,omis"" acest aspect.
in aceasta situatie ce contract colectiv de munca se aplica?
avand COR 838332 CONDUCATORI DE MASINI SI UTILAJE TERASIERE.
Legea dialogului social prevede obligativitate pentru negocierea CCM, nu si pentru incheierea lui. Deci se poate incheia CIM si fara CCM.
1. E si vina dvs. ca nu ati solicitat sa cititi si CCM aplicabil unitatii, la data cand ati semnat CIM.
2. Nu ne putem da seama de ce ramura apartineti, dupa codul COR, ci dupa codul CAEN.
3. Este posibil sa nu se aplice nici un CCM.
C.i.m. se incheie fara a fi nevoie de existenat unui ccm aplicabil angajatorului .. pentru a cunoaste ce ccm este aplicabil angajatorului ar trebui sa stim codul CAEN al obiectului de activitate al acestuia .. in prezent, exista o serie de ccm la nivel de ramura in vigoare.
6832 - Administrarea imobilelor pe baza de comision sau contract din anul 2005
Cod CAEN anul 2008 - 4521
cristian_z, utilizator
Codul CAEN 4521 apartine de ramura constructii .. in acest caz, exista ccm la nivel de ramura constructii in vigoare ... Contractul Colectiv de Munca la nivel de ramura Constructii si actele aditionale la acesta il gasiti aici:
[ link extern ]