Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale majorare capital social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

majorare capital social

buna ziua.
vrem sa facem majorare capital prin introducere de nou asociat .firma care isi mareste capitaluleste un srl cu unic asociat iar noul asociat v-a fi tot un srl.as vrea sa stiu cum sa formulez hotararea de marire a capitalului social . Am ales aceasta varianta pentru ca am inteles ca cesiunea de parti sociale dureaza f mult
si majorarea de capital, dureaza la fel de mult.
la ONRC mi-au zis ca 5 zile pentru majorare capital
puteti sa imi dati un model de hotarare ? nu stiu cum sa formulez aceasta marire de capital prin introducere de nou asociat.
Majorarea de capital nu dureaza mai mult de 2 zile de la data depunerii dosarului cu documentele necesare, in conditiile in care sunt intocmite corect. Intocmiti act aditional la actul constitutiv in care asociatul unic decide majorarea capitalului social prin aportul adus de viitorul asociat. Obligatoriu in cuprinsul actului sa mentionati cum va fi detinut capitalul social dupa majorare.
la ONRC mi-au zis ca trebuie doar hotarare , nu mai trebuie act aditional.
Imi puteti spune cand se face una si cand cealalta?
:">
Ei spun ca doar hotarare dar pe site-ul lor la ONRC spun ca trebuie si act aditional, mi-am cam prins urechile#-o