Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj concubinaj

daca am trait in concubinaj si detin o garsoniera pe numele meu achizitionata in timpul acestui concubinaj iar acum despartinde-ne el poate pretinde o parte din aceasta garsoniera chiar daca nu a locuit niciodata acolo,nu are venituri care sa justifice ca a participat la obtinerea acestei garsoniere????
multumesc
Concubinaj nu este egal cu casatoria.
Bunurile dobandite in timpul concubinajului, sunt bunuri proprii ale celui care este proprietar in actele de dobandire.
Concubinul nu are nici un drept, numai daca dovedeste ca a avut si el o oarecare contributie, fiind astfel coproprietar cu cota parte..
In cazul prezentat, concubinul nu are nici un drept asupra garsonierei.
garsoniera este proprietatea celui al carui nume este trecut in contract
Si chiar daca a contribuit nu e proprietar pe o cota-parte, ci are un drept de creanta.