avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj concubinaj

daca am trait in concubinaj si detin o garsoniera pe numele meu achizitionata in timpul acestui concubinaj iar acum despartinde-ne el poate pretinde o parte din aceasta garsoniera chiar daca nu a locuit niciodata acolo,nu are venituri care sa justifice ca a participat la obtinerea acestei garsoniere????
multumesc
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 19:39, 12 Decembrie 2011
Concubinaj nu este egal cu casatoria.
Bunurile dobandite in timpul concubinajului, sunt bunuri proprii ale celui care este proprietar in actele de dobandire.
Concubinul nu are nici un drept, numai daca dovedeste ca a avut si el o oarecare contributie, fiind astfel coproprietar cu cota parte..
In cazul prezentat, concubinul nu are nici un drept asupra garsonierei.
garsoniera este proprietatea celui al carui nume este trecut in contract
Si chiar daca a contribuit nu e proprietar pe o cota-parte, ci are un drept de creanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concubinaj mruazl@yahoo.com mruazl@yahoo.com buna ziua, as dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema: am locuit in concubinaj 16 ani cu o persoana intr-un imobil care a fost cumparat in aceasta perioada, ... (vezi toată discuția)
Concubinaj mariaburete mariaburete DACA SE CONVIETUIESTE IN CONCUBINAJ ,5 ANI DE ZILE ,CARE SANT DREPTURILE PARTILOR IN CAZ DE DESPARTIRE? VA MULTUMESC! (vezi toată discuția)
Ce drepturi are duap trairea in concubinaj? kristinapirvu kristinapirvu Buna ziua, Asn vrea sa stiu si eu... Unchiul meu a trait timp de 26 de ani in concubinaj cu o femeie.La inceput ei au locuit intr-o garsoniera data de la ... (vezi toată discuția)