Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua am si eu o problema mai delicata: am o prietena care locuieste la mine in Brasov , este plecata de la sot din cauza neintelegerilor ea fiind din Hunedoara si ar vrea sa inainteze actele de divort dar din auza banilor nu se poate deplasa acolo (nu are servici) , cum ar putea sa inainteze divortul fara a se deplasa acolo , se poate sa trimita actele scanate pe mail sau prin recomandata , nu au bunuri de impartit si nici copii. Va multumesc anticipat
Nu,divortul trebuie sa/l depuna personal si sa ceara judecatorului sa delege un avocat din oficiu din Deva sa o reprezinte in instanta.De obicei se termina totul in doua termene.
eu in locui ei asi apela la un prieten sa ma ajute cu niste bani pentru o vreme...ce zici ?
pe de alta parte actiunea de divort poate fi trimisa si prin posta cu confirmare de primire, insa va trebui sa se prezinte personal la termenele de judecata.Daca nici asta nu vrea, trebuie neaparat sa-si angajeze un avocat.
Nu stiu daca se poate inainta divort prin posta.Pe cale administrativa ar trebui sa se puna de acord cu sotul in toate privintele ca sa poata divorta.Daca sotul nu este de acord cu divortul va trebui deschisa actiune in instanta la Hunedoara.Cineva trebuie sa se ocupe de asta acolo,eventual un avocat care ....costa.Si oricum daca inainteaza ea divortul la tribunal trebuie sa se prezinte cand este citata.
Cererea de divort este personala si trebuie depusa la registratura instantei de partea care intenteaza actiunea...de asemensa, la primul termen trebuie sa fie prezenta in sala. Insa exista si posibilitatea de a desface casatoria in fata notarului (daca ambii soti sunt de acord - dureaza si costa mai putin)!
multumesc pt raspuns dar nu aveti idee cam cat costa la notar?