Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... motivarea sentintei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

motivarea sentintei

Am fost parte intr-un proces de uzucapiune care sa incheiat in 26 oct. 2011, urmand a se da sentinta. Sa amanat pronuntarea pe 2 noem. apoi pe 9 noem.cand sa
pronuntat "se respinge actiunea"dar am inteles ca trebuie sa existe si omotivatie a sentintei,aceasta motivatie nu apare in registru judecatoriei. Am inteles ca in termen de 30 de zile judecatoria ar fi trebuit sa ne anunte.Cat sa mai asteptam? sau ce pot sa fac ca sa aflu motivatia sentintei?Va multumesc ptr. toate sfaturile pe care le dati.
va vine acasa... in termen de 15 zile de la comunicare aveti posibilitatea sa faceti recurs
Hotararile civile se redacteaza in 30 de zile de la pronuntare si apoi se comunica partilor.
Verificati la arhiva instantei daca hotararea dvs. a fost redactata , iar in cazul in care nu a fost redactata, formulati o cerere pentru urgentarea redactarii hotararii.