Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proces civil de partaj bunuri comune - pronuntare fond
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proces civil de partaj bunuri comune - pronuntare fond

Din anul 2006 am intentat la judecatoria Deva un proces civil de partaj bunuri comune dupa divort. In 17 decembrie 2010 a avut loc pronuntarea.
Ceea ce ma nelinisteste este faptul ca nici pana la aceasta data nu mi-a fost trimisa (in scris) sentinta si bineinteles motivatia la modul de partajare a bunurilor comune.
Mentionez ca la partaj se afla 3 imobile (2 apartamente si o casa de locuit).
Intrebarea mea fireasca este: Este normal sa se intirzie atat de mult ?
Mai este luna iunie, dupa care se intra si in vacanta judiciara.
Ce as putea sa fac sa intru in posesia sentintei cat mai repede posibil?
in cazul dv. depuneti la registratura instantei o cerere prin care solicitati urgentarea redactarii si comunicarii sentintei civile. daca faceti acest lucru de, macar doua ori pe saptamina, ve ti primi si raspunsul la solicitare...
Verificati la arhiva instantei care este situatia, respectiv daca hotararea a fost redactata sau nu , iar daca este redactata, data comunicarii si adresa pe care a fost comunicata.
Daca hotararea nu este redactata la momentul verificarii, atunci formulati o cerere de urgentare a redactarii acesteia, iar daca a fost redactata si comunicata, insa nu a ajuns la domiciliul dvs., solicitati tot printr-o cerere recomunicarea acesteia.
Hotararile civile se redacteaza in termen de 30 de zile de la data pronuntarii dupa care se comunica partilor.
De la data comunicarii hotararii curge termenul de 15 zile al caii de atac ( apel/recurs dupa caz).
Depuneti o cerere de urgentare a redacterii hotararii judecatoresti , temeinic motivata.
Exista un termen de 30 de zile , de recomandare, ce-i drept, in care hotararile trebuie redactate.
Am verificat la arhiva instantei acum 10 zile daca hotararea a fost redactata.
Rasspunsul a fost negativ
faceti acea cerere pentru urgentarea redactarii si comunicarii sentintei depunind-o la registratura instantei fie personal, fie prin posta.