Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... CONTRIBUTIE CNAS PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

CONTRIBUTIE CNAS PFA

Buna ziua.

Administratorul unui PFA mai este obligat sa plateasca contributia de 5,5% la Casa de Sanatate din venitul net daca este angajat cu contract individual de munca la o alta societate?

Multumesc. :)
este vorba de titularul de pfa, si da, conform legii sanatatii chiar daca sunteti sub un contract individual de munca sunteti obligata sa platiti contributiile la sanatate. nu sunteti obligata in schimb sa platiti la pensie ca pfa
Da..este vorba de titularul PFA-ului. Stiu ca erau si niste exceptii, printre care si ceva referitor la inchirieri. Daca lucreaza pamantul luat in arenda nu se incadreaza la acele execeptii? :D
Raspunsul sta in ordin Nr. 617 din 13 august 2007 al CNAS articolul 9

[ link extern ]

ART. 9
(1) Persoanele care realizeaza venituri din agricultura, potrivit Codului fiscal, cu exceptia persoanelor fizice care au calitatea de angajator sau care realizeaza venituri din activitati independente, au obligatia de a plati contributia asupra acestor venituri.
(2) Contributia pentru veniturile prevazute la alin. (1) se aplica asupra veniturilor care se supun impozitului pe venit.
"1) Persoanele care realizeaza venituri din agricultura, potrivit Codului fiscal, cu exceptia persoanelor fizice care au calitatea de angajator ..."
...sa inteleg ca daca are salariati sau realizeaza venituri din activ. independente nu mai plateste aceasta contributie?
gina.lucia, utilizator
BUNA ZIUA.Vad ca ati spus ca titularul PFA nu este obligat sa plateasaca la pensii?rog mai multe detalii inclusiv paragraful de lrge.Va multumesc.