Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfintare-reinfintare firma cu aceiasi angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfintare-reinfintare firma cu aceiasi angajati

Cineva din familie a fost anuntat ca la firma unde lucreaza se vor desface contractele de munca pt ca se vor desfinta posturile si vor fi angajati la o alta firma a aceluiasi patron cu aceleasi salarii, intrebarea mea ar fi la ce trebuie sa fie atenti ca sa nu fie de fapt inselati si sa nu mai fie reangajati... este nevoie ca sa semneze angajatii ceva sau ar trebui sa exista acea desfacere a constractului ? multumesc anticipat
Inainte de incetarea raportului de munca , ar trebui sa semneze c.i.m. la noul angajator .... in acest fel, sunt acoperiti de o eventuala neincredere cu privire la viitor lor ca angajati la noua societate ...
lor li s a spus ca vor sa faca ca demisie in plus se vor pierde zilele de concediu, nu exista o alta modalitate sa zicem transfer ?
Nu exista posibilitatea de transfer , acesta nu mai este reglemenat in Codul Muncii ...de ce trebuie sa-si dea demisia daca posturile se desfiinteaza ? ... a nu-si dea demisia intrucat nu vor beneficia de somaj, in cazul in care nu-i mai angajaeaza pe cealalta societate ...
poate sa-si dea demisia in aceiasi zi cu semnarea noului contract
asa are o certitudine
azi li s a prezentat actul de demisie sa l semneze, fara a se face contractul de munca unii au semnat, sotul a refuzat pt ca mai are zile de concediu neluate si nu i s a prezentat nici un contract de munca pt semnat, si persoana care se ocupa de acte nu face nimic fara sa vb cu patronul, dar i s a spus ca ,,legal nu se poate face contract de munca fara sa aiba demisia inainte,,''
Intrebarea mea ar fi
1. daca se poate sa aiba o persoana 2 contracte de munca cu cite 8 ore in acelasi timp? poate se leaga de asta si nu vor sa faca contractul de munca
2.si daca firma poate face contractul de munca dar demisia sa fie inregistrata mai tirziu dar cu o data anterioara ca si cum ar fi uitat sa trimita la itm inregistrarea demisiei?