Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarare definitiva si irevocabila prin nerecurare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarare definitiva si irevocabila prin nerecurare

fratele meu detine aceasta hotarare pt 2 minori ,a fost dat in judecata de fosta concubina iar in instanta a castigat ea procesul netinandu-se seama de aceasta hotarare nu inteleg cum o instanta da o hotarare dupa care nu se mai tine cont de ea si incredinteaza minori acesteia spre educare si intretinere in spania .mentionez ca aceasta i-a abandonat acum 6 ani .
in primul rand trebuie vazut daca exista identitate intre parti, obiect si cauza............
apoi se poate invoca autoritatea de lucru judecat........
trebuie sa vada actele un avocat.................ca asa pe nevazute(necitite)........nu prea merge..........
Aceasta hotarare care a modificat -o pe prima, mai poate fi atacata cu apel sau recurs?
Fratele ii are in incredintare de ceva timp, nu ?
Nu hotararea pe care o are fratele se ataca , ci la ceva timp daca circumstantele care au stat la baza hot initiale s-au schimbat, mama cere reincredintarea copiiilor sau ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata de ambii parinti. Cand e vb de minori si interesul lor, hot nu au autoritate de lucru judecat.
Daca sunteti in termen, atacati hot prin care mama primeste incredintarea copiiilor.
mai poate face recurs la curtea de apel in termen de cinci zile de la data primiri acasa a hotararii ?

are copii in grija de 3 ani

se mai pote face apel ?
gi-jane2, moderator
pai atunci care e treaba cu HOTARARE DEFINITIVA SI IREVOCABILA PRIN NERECURARE????????????????