avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarare definitiva si irevocabila prin nerecurare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarare definitiva si irevocabila prin nerecurare

fratele meu detine aceasta hotarare pt 2 minori ,a fost dat in judecata de fosta concubina iar in instanta a castigat ea procesul netinandu-se seama de aceasta hotarare nu inteleg cum o instanta da o hotarare dupa care nu se mai tine cont de ea si incredinteaza minori acesteia spre educare si intretinere in spania .mentionez ca aceasta i-a abandonat acum 6 ani .
in primul rand trebuie vazut daca exista identitate intre parti, obiect si cauza............
apoi se poate invoca autoritatea de lucru judecat........
trebuie sa vada actele un avocat.................ca asa pe nevazute(necitite)........nu prea merge..........
Aceasta hotarare care a modificat -o pe prima, mai poate fi atacata cu apel sau recurs?
Fratele ii are in incredintare de ceva timp, nu ?
Nu hotararea pe care o are fratele se ataca , ci la ceva timp daca circumstantele care au stat la baza hot initiale s-au schimbat, mama cere reincredintarea copiiilor sau ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata de ambii parinti. Cand e vb de minori si interesul lor, hot nu au autoritate de lucru judecat.
Daca sunteti in termen, atacati hot prin care mama primeste incredintarea copiiilor.
mai poate face recurs la curtea de apel in termen de cinci zile de la data primiri acasa a hotararii ?

are copii in grija de 3 ani

se mai pote face apel ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Februarie 2012
gi-jane2, moderator
pai atunci care e treaba cu HOTARARE DEFINITIVA SI IREVOCABILA PRIN NERECURARE????????????????

Alte discuții în legătură

Ajutatima sa inteleg sandu milica sandu milica buna ziua ajutatima sa inteleg cu hotararea judecatoreasca nu mio da judecatorul hotararea definitiva si irevocabila sau trebuie sa o ceara avocatul meu in ... (vezi toată discuția)
Divort 2009, rejudecare pentru obtinere autoritate parinteasca comuna merlin12 merlin12 Buna ziua, Fratele meu a divortat in 2009. In urma divortului, fosta sotie a ramas cu copilul (pe atunci legea nu dadea castig de cauza si tatilor) si cu ... (vezi toată discuția)
Tranzactie prost incheiata pauleo pauleo Buna ziua, Am chemat in judecata pe tatal celor 2 minori ai nostri (nu am fost casatoriti) pt. incredintare minori, pensie si chelt. de judec. Tatal parat a ... (vezi toată discuția)