Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pragul alcoolemiei scade de la 1 ianuarie 2012, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pragul alcoolemiei scade de la 1 ianuarie 2012, conform carei legi voi fi judecat?

daca la 1 ianuarie 2012 intra noul cod rutier in vigoare cu pragul de alcoolemie care scade de la 0,8 la 0,5 sa fie infractiune si am fost prins la volan anul acesta cu o alcoolemie sub 0,8 atunci dar peste 0,5 atunci cum o sa fiu incadrat?dupa cum era in vigoare atunci sau cum o sa fie de la 1 ianuarie 2012 ca pana atunci nu se finalizeaza problema sigur ca nu mai e timp ?va rog cine stie sa imi raspundeti
Se judeca in temeiul prevederii care era in vigoare la momentul constatarii faptei
cititi articolul 13. se aplica legea penala mai favorabila
Dup[ stiinta mea se aplica legea ce era in vigoare la data savarsirii contraventiei sau infractiunii (dupa caz). In cazul dvs ati savarsit o contraventie si veti fi sanctionat ca atare.
~ Conținut șters la cerere ~
Constitutia Romaniei:

TITLUL II - Drepturile, libertatile si îndatoririle fundamentale
CAPITOLUL I - Dispozitii comune
ARTICOLUL 15: Universalitatea
(1) Cetatenii beneficiaza de drepturile si de libertatile consacrate prin
Constitutie si prin alte legi si au obligatiile prevazute de acestea.
(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu exceptia legii penale sau
contraventionale mai favorabile.