avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pragul alcoolemiei scade de la 1 ianuarie 2012, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pragul alcoolemiei scade de la 1 ianuarie 2012, conform carei legi voi fi judecat?

daca la 1 ianuarie 2012 intra noul cod rutier in vigoare cu pragul de alcoolemie care scade de la 0,8 la 0,5 sa fie infractiune si am fost prins la volan anul acesta cu o alcoolemie sub 0,8 atunci dar peste 0,5 atunci cum o sa fiu incadrat?dupa cum era in vigoare atunci sau cum o sa fie de la 1 ianuarie 2012 ca pana atunci nu se finalizeaza problema sigur ca nu mai e timp ?va rog cine stie sa imi raspundeti
Cel mai recent răspuns: Szekely Barna , Consultant asigurari 19:53, 1 Ianuarie 2012
Se judeca in temeiul prevederii care era in vigoare la momentul constatarii faptei
cititi articolul 13. se aplica legea penala mai favorabila
Dup[ stiinta mea se aplica legea ce era in vigoare la data savarsirii contraventiei sau infractiunii (dupa caz). In cazul dvs ati savarsit o contraventie si veti fi sanctionat ca atare.
~ Conținut șters la cerere ~
Constitutia Romaniei:

TITLUL II - Drepturile, libertatile si îndatoririle fundamentale
CAPITOLUL I - Dispozitii comune
ARTICOLUL 15: Universalitatea
(1) Cetatenii beneficiaza de drepturile si de libertatile consacrate prin
Constitutie si prin alte legi si au obligatiile prevazute de acestea.
(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu exceptia legii penale sau
contraventionale mai favorabile.

Alte discuții în legătură

Se anuleaza un pv de contraventie ? geavela geavela Am Un pv de contraventie ( rovinieta lipsa ) care a fost intocmit dupa 5 luni de la comiterea infractiunii in 2010 ,asa cum prevedea atunci legea ; in ... (vezi toată discuția)
Cum va proceda justitia? nikolos nikolos daca se judeca un penal in paralel cu civil si intre timp intra noul CP cum se va judeca cazul atunci si cum vor fii aplicate pedepsele?> (vezi toată discuția)
La o infracțiunea de act sexual cu minor săvârșită înainte ... viorelv viorelv La o infracțiunea de act sexual cu minor săvârșită înainte de întrarea în vigoare a Legii 217/2020 , în condițiile în care victima avea 15 ani si ... (vezi toată discuția)