Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cum se calculeaza anul de inchisoare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cum se calculeaza anul de inchisoare

buna seara si craciun fericit tuturor care intra pe acest forum.Va scriu de foarte mult timp despre problema mea deja se apropie 3 ani si nu am mai putut face nimic sa imi pot ajuta nepotul care e in puscarie de aproape 3 ani pentru mine si familia mea sarbatorile nu mai au acelas farmec pentru ca e un membru inchis si speram doar atat pentru ca altceva nu mai avem puterea sa facem.Am pus aceasta intrebare pentru ca nu ma pot lamuri in legatura cu calcularea anului de puscarie .Nepotul meu e condamnat la 7,jumate din care a facut aproape 3 ani .A fost inchis la giurgiu regim inchis acum e pe regim semideschis la jilava .in tot timpul acesta a iesit la munca .Credeti ca are sanse sa se elibereze mai devreme si sa nu execute pedeapsa cap coada .Ce se intimpla cu noul cod penal intra sau nu la anul si daca e xista o lege favorabila in cazul nepotului meu . va multumesc.:(
Posibl sa intre in vigoare anul viitor Noul Cod Penal.

Anul penal are 8 luni, deci nepotul Dvs. trebuie sa execute 56 de luni, adica 4 ani si 8 luni.

Poate fi eliberat conditionat, dupa trecerea a doua treimi din durata pedepsei. La acest termen nu sunt incluse zilele castigate, ca urmare a prestarii unei munci in regimul de detentie. La 3 zile executate in penitenciar, in conditiile in care munceste castiga o zi de executat la pedeapsa aplicata. Deci este posibila eliberarea conditionata a nepotului Dvs. chiar si dupa executarea unei parţi din pedeapsa la mai putin de doua treimi, daca a prestat o munca in cadrul penitenciarului sau in afara lui. In cazul In care munceşte in penitenciar nu poate fi eliberat decat dupa executarea efectiva a cel putin jumatate din durata pedepsei.
Detinutul trebuie sa efectueze 2/3 din pedeapsa aplicata . Mai trebuie adaugat faptul ca detinutul este propozabil pentru liberare conditionata si in functie de comportamentul sau in perioada de detentie(daca a fost sau nu sanctionat disciplinare , participarea acestuia la unele activitati de la locul de detentie,etc), de stabilirea posibilitatilor de indreptare si reeducare in functie de infractiunea savarsita(mai dificil pentru infractiunile de violenta) , de statutul sau juridic , primar sau recidivist , etc.
Art.76 din Legea nr.175/2006 , modificata prin Legea nr.83/2010 este cel care reglementeaza calculul zilelor castigate in functie de munca prestata.
Va ofer spre consultare si lamurire continutul acestui articol :

Liberarea condiţionată
Art. 76 Partea din durata pedepsei care este considerată ca executată pe baza muncii prestate sau a instruirii şcolare şi formării profesionale
(1) Pedeapsa care este considerată ca executată pe baza muncii prestate sau a instruirii şcolare şi formării profesionale, în vederea acordării liberării condiţionate, se calculează după cum urmează:

a) în cazul în care se prestează o muncă remunerată în condiţiile prevăzute la art. 59 alin. (1) şi (2), pe bază de voluntariat sau în caz de calamitate, se consideră 5 zile executate pentru 4 zile de muncă, în cazul condamnaţilor majori, şi 3 zile executate pentru două zile de muncă, în cazul condamnaţilor minori şi tineri;

b) în cazul în care se prestează o muncă neremunerată în condiţiile prevăzute în art. 59 alin. (1) şi (2), se consideră 4 zile executate pentru 3 zile de muncă, în cazul condamnaţilor majori, şi 2 zile executate pentru o zi de muncă, în cazul condamnaţilor minori şi tineri;

c) în cazul în care munca este prestată în condiţiile prevăzute în art. 59 alin. (3), se consideră 4 zile executate pentru 3 zile de muncă;

d) în cazul în care munca este prestată în condiţiile prevăzute în art. 59 alin. (4), se consideră 3 zile executate pentru 2 nopţi de muncă;

e) în cazul participării la cursuri de şcolarizare sau de calificare ori recalificare profesională, se consideră 30 de zile executate pentru absolvirea unui an şcolar sau pentru absolvirea unui curs de calificare ori recalificare profesională;

f) în cazul elaborării de lucrări ştiinţifice publicate sau invenţii şi inovaţii brevetate, se consideră 3 zile executate pentru 2 zile de muncă.

(2) Reducerea fracţiunii de pedeapsă care este considerată ca executată pe baza muncii prestate sau a instruirii şcolare şi formării profesionale nu poate fi revocată.

Legea nr. 275/2006 actualizata prin:
Lege nr. 83/2010 - pentru modificarea şi completarea Legii nr. 275/2006 privind executarea pedepselor şi a măsurilor dispuse de organele judiciare în cursul procesului penal din 13 mai 2010, M. Of. 329/2010;
e condamnat pentru tentativa de omor calificat nu e recidivist nu are rapoarte si a muncit in afara penitenciarului acum de 2 luni lucreaza in ture si de noapte conditile sant destul de grele .Ce mai putem face noi de acasa sa-l ajutam se poate face ceva in instanta sau in alta parte avand in vedere ca el are si un copil care are 3 ani si pentru nevasta lui e foarte greu fara un sprijin material .
toate acestea conteaza. trebuie sa contactati un avocat pt a va calcula momentul exact cand ar trebui sa cereti liberarea conditionata
Nu e nevoie sa consultati nici un avocat. La implinirea termenului pt liberare conditionata, se sesizeaza comisia din penitenciar.
Nu aveti ce face din afara, doar sa il sprijiniti moral si sa asteptati sa se implineasca termenul.