avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Fisa de inmatriculare nestampilata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Fisa de inmatriculare nestampilata

Buna seara!As dori sa va intreb urmatorul lucru:
am cumparat o masina de la Satu Mare,fostul proprietar mi-a dat toate actele,carte de identitate,talon,asigurare,rovinieta,am facut contract de vanzare cumparare,fisa de inmatriculare.Am mers cu ele la directia taxe impozite Satu Mare au eliberat certificat de atestare fiscala dar fisa de inmatriculare nu au vizat spunand ca nu e necesar asa ceva.O sa am probleme cu ea la taxe impozite,adica nu o sa o ia in evidenta din cauza asta?Sau la politie la inmatriculari?Daca da ce e de facu?Fostul proprietar a fost de 3 ori la ei si au refuzat sa o stampileze spunand ca acest lucru nu e necesar.
Cel mai recent răspuns: mihaelaa.roxana , utilizator 12:11, 29 Decembrie 2011
Daca pe langa fisa de inmatriculare aveti si certificat fiscal nu este nici o problema.
De obicei se solicita fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare
Ultima modificare: Miercuri, 28 Decembrie 2011
TDorina, utilizator
eu stiam ca certificatul fiscal e principalul act necesar.ma rog nu am mai intalnit asa ceva.atat vreau sa stiu daca o sa am probleme sau nu
Normal era necesara numai fisa de inmatriculare dar vizata.
Avand in vedere ca dvs. aveti si certificat fiscal al vanzatorului, cu atat mai bine astfel puteti arata ca acesta nu are debite.
dumneavoastra in ce baza imi dati aceste raspunsuri?lucrati in domeniul inmatricularilor.consilier juridic sau...?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am inmatriculat recent un auto. Cei de la ghiseu mi-au spus ca era necesara numai fisa de inmatriculare cu vizele necesare.Dar a fost bine ca am adus si un certificat fiscal ca sa arat ca nu am datorii. Fisa de inmatriculare atesta ca vanzatorul nu are datorii. Acelasi aspect il atesta si certificatul fiscal.
Actele care sunt solicitate la inmatriculare sunt:
1. Cererea solicitantului; Cerere înmatriculare
2. Fişa de înmatriculare, semnată de fostul şi noul propietar, vizată la organul fiscal teritorial competent (în locul vizei fostului propietar se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de organul fiscal teritorial competent);
3. Cartea de identitate a vehiculului, în original şi copie;
4. Documentul care atestă dreptul de proprietate, în original şi copie;
5. Actul de identitate al solicitantului, în original şi copie;
6. Dovada efectuării inspecţiei tehnice periodice, în termen de valabilitate;
7. Copia asigurării RCA, în termen de valabilitate;
8. Dovada plăţii taxei de înmatriculare de 52 lei în cazul vehiculelor cu masa mai mică sau egală cu 3500 kg sau de 125 lei în cazul vehiculelor cu masa mai mare de 3500 kg;
9. Certificatul de înmatriculare al fostului proprietar în care acesta a înscris transmiterea dreptului de proprietate;
10. Plăcuţele cu numărul de înmatriculare, dacă fostul propietar are domiciliul/sediul pe raza altui judeţ;
11. Dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare de 37 lei (se poate achita la CEC sau BCR);
12. Dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare (dacă acestea nu se păstrează de fostul proprietar) în valoare de 40 lei pentru număr la rând respectiv 85 lei pentru număr preferenţial, sume achitate la ghişeul de depunere documente;
13. Certificatul de autenticitate al vehiculului emis de Registrul Auto Român;
14. În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora;
15. Procură specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Decembrie 2011
TDorina, utilizator

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto radulescu emil radulescu emil Am cumparat anul trecut un autoturism de la cineva si acum vreau sa-l trec pe numele meu, dar nu mai dau de fostul proprietar.Imi trebuie fisa fiscala de la ... (vezi toată discuția)
Masina inregistrata pe c.m.i GXG29 GXG29 Buna ziua asa dori sa achizitionez o masina inregistrata pe C.M.I ce acte ar trebui sa fac cu aceea persoana pentru a cumpara masina . (vezi toată discuția)
Vanzare auto gabi0708 gabi0708 Se poate vinde o masina, primita ca donatie, dar inca neinmatriculata de catre titular? Mentionez toate taxele la zi, impozit, ITP. (vezi toată discuția)