Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim 2012

Am inteles ca salariul minim brut pe tara de la 01.01.2012 va fi de 700 lei,deci trebuie facute acte aditionale cu majorarea de salar de ex. pt muncitorii necalificati de la 670 lei la 700 lei...,intrebarile mele sunt:
1. daca numai salariul necalificatilor se majoreaza sau si a celor calificati,sau pe studii superioare din 2012?
2. Pot sa fac act aditional pt toata lumea sau trebuie facut act aditional pt fiecare angajat caruia se modifica salariul in parte? Acest act aditional trebuie facut in data de 30 decembrie cu incepere majorare salar din 01.01.2012?
3.In Revisal trebuie facuta modificarea in data de 03.01.2012(fiind liber 1,2, ianuarie) si transmisa tot atunci la Itm? La data efecte trecem 01.01.2012.
Va multumesc pentru ajutor.
1. Se majoreaza numai salariul minim brut pe economie de la 670 lei la 700 lei ... in acest sens, beneficiaza de majorarea cei care au prevazut in c.i.m. salariul minim pe economie , precum si cei care prevazuti coeficienti de ierahizare in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.

2. Se face decizie colectiva de majorare a salariului .. in acest sens, vedeti textul final al art.17 alin.5 C.mun.

3. Majorarea salariilor se va transmite prin REVISAL in data de 03.01.2012 , avand in vedere ca zile de 01.01 si 02.01.2012 sunt zile nelucratoare.

4. Data de cand isi produce = 01.01.2012
freeelis a scris:

3. Majorarea salariilor se va transmite prin REVISAL in data de 03.01.2012 , avand in vedere ca zile de 01.01 si 02.01.2012 sunt zile nelucratoare.

in 30.12.2011 nu putem depune ca incepad cu 01.01.2012 se majoreaza ?
Raspunsul este afirmativ ... se poate transmite si in 30.12.2011 majorarile de salariu incepand cu 01.01.2012/
freeelis a scris:

Raspunsul este afirmativ ... se poate transmite si in 30.12.2011 majorarile de salariu incepand cu 01.01.2012/

in cate zile se transmite revisalul 5 sau 20 privind modificarea salariului?
Ultima zi de transmitere este 03.01.2012 ... art.4 alin.2 din Hg nr.500/2011 prevede : (2) Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.