Forum Discuţii juridice Achiziţii publice documente achizitie directa
Discuție deschisă în Achiziţii publice

documente achizitie directa

Poate cineva sa-mi trimita si mie model de nota justificativa si nota de fundmentare folosite in achizitia directa?
adresa mail chychy_cris@yahoo.com

Multumesc anticipat.
Nota justificativa
privind selectarea procedurii de achizitie ACHIZITIE DIRECTA

1. Categoria de produse/servicii/lucrari : ..........................................................
2. Codul de clasificare CPV : .................................................................................
3. Valoarea achizitiei: ................................................................... lei (fara TVA)
4. Procedura de achizitie conform legii : ACHIZITIE DIRECTA
5. Justificarea achizitiei : -

• Exemplificarea situatiei concrete si oportunitatea achizitiei se face conform referatului anexat si a notei de fundamentare
• In conformitate cu reglementarile legale privind achizitiile publice din OUG 34/2006 si in conformitate cu modificarile ulterioare ale acesteia , propunem spre aprobare abordarea proceduri __ACHIZITIE DIRECTA___ conform pragului valoric de 15000 Euro/cod CPV/an financiar.

In baza celor precizate mai sus, rugam dispuneti, achiziţionarea de ...............................................................

Director /Ordonator de credite

ªef Birou Achizitii

Directia Juridica

Nota de fundamentare

Privind achizitia directa de ___________________

Mentionam ca produsul / serviciul / lucrarea ___________________________ achizitionat prin acest contract nu depaseste pe codul CPV pe anul 2011 valoarea de 15000 EURO conform OUG 34 / 2006 cu modificarile ulterioare, acest fapt determinandu-ne sa alegem procedura de achizitie directa.
Mentionam ca acest produs este necesar pentru ______________________________________(se va trece necesitatea/oportunitatea/ justificarea achizitiei).

Director/Ordonator de credite

ªef Birou Achizitii
Daca am mai multe coduri CPV intr-un referat, ce trebuie cumparate (am cumparat dulciuri pt pomul de craciun, nu depasesc 15000euro, achizitie directa), cum trec in nota justificativa si cea de fundamentare?Se trec codurile CPV pt fiecare produs? sau doar categoria din care fac parte, FARA A MAI PRECIZA DESPRE CE E VORBA spre exemplu: produse pe baza de zahar CPV 15833006?