Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copilului

am avut somaj pana in ian 2011 apoi n-am mai gasit de munca .acum sunt insarcinata in 5 luni .cum as putea sa beneficiez din nou de somaj cate luni ar trebui sa cotizez la stat pentru a beneficia de somaj....am inteles ca pot intra in prenatal din somaj altfel nu am dreptul la indemnizatie pentru cresterea copilului.
daca platiti CES pt concediu medical puteti beneficia doar de concediu de maternitate. pentru cic trebuie sa nu aveti intrerupere 12 luni inaite de nasterea copilului si sa realizati venituri ( intra si somajul) nu aveti unde cotiza deoarece indemnizatia este in functie de venituri impozabile .
Antoanela Geaman, Avocat
multumesc pentru raspuns.unde as putea sa platesc CES si pentru cat timp as avea concediu de maternitate
Concediu de maternitate are o durata de 126 de zile ...
Mergeti la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.
unde ar trebui sa platesc pentru a beneficia de concediu de maternitate ce suma si pe ce perioada

multumesc pt raspuns
Gabriela Pintea, Consilier juridic