avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 350 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copilului

am avut somaj pana in ian 2011 apoi n-am mai gasit de munca .acum sunt insarcinata in 5 luni .cum as putea sa beneficiez din nou de somaj cate luni ar trebui sa cotizez la stat pentru a beneficia de somaj....am inteles ca pot intra in prenatal din somaj altfel nu am dreptul la indemnizatie pentru cresterea copilului.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:01, 30 Decembrie 2011
daca platiti CES pt concediu medical puteti beneficia doar de concediu de maternitate. pentru cic trebuie sa nu aveti intrerupere 12 luni inaite de nasterea copilului si sa realizati venituri ( intra si somajul) nu aveti unde cotiza deoarece indemnizatia este in functie de venituri impozabile .
Ultima modificare: Vineri, 30 Decembrie 2011
Antoanela Geaman, Avocat
multumesc pentru raspuns.unde as putea sa platesc CES si pentru cat timp as avea concediu de maternitate
Concediu de maternitate are o durata de 126 de zile ...
Mergeti la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.
unde ar trebui sa platesc pentru a beneficia de concediu de maternitate ce suma si pe ce perioada

multumesc pt raspuns
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Decembrie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pentru crestere copil iuliana c. iuliana c. Buna ziua, sunt insarcinata si sunt angajata la o firma cu contract de munca pe perioada nedeterminata la un program de 2 ore. Din data de 15 august firma la ... (vezi toată discuția)
Contract de munca pe perioada determinata-sarcina mircea_thegreek mircea_thegreek Buna ziua, Imi puteti spune, va rog, in cazul sotiei mele, cum ar trebui procedat astfel incat sa beneficieze de 85% in primul an de dupa nastere? Ea este ... (vezi toată discuția)
Concediul de maternitate olgutza_83 olgutza_83 sunt angajata din 1 iulie 2009 cu forme legale. Daca raman insarcinata pot beneficia de concediu de maternitate si de indemnizatiea aferanta?Din ce luna pot ... (vezi toată discuția)