Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie sau act aditional pentru modificare salar ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie sau act aditional pentru modificare salar minim?

As vrea sa stiu cum este corect in cazul majorarii sal minim de la 670 la 700, sa intocmesc decizie sau act aditional la CIM?

multumesc
art.17(5) CodulMuncii:
"Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege"

Cum stabilirea salariului de baza minim brut /tara garantat in plata s-a facut prin HG,nu se impune in acest caz necesitatea intocmirii de acte aditionale la cim,ci doar de de decizie
Se intocmesc decizii colective de majorare sau daca doriti decizii individulae de majorare a salariului ... nu este obligatorie incheierea de acte aditionale in aceasta situatie.
un model de decizie colectiva de majorare sau individuala imi puteti da si mie?
suna mult mai interesant decat sa faci la fiecare persoana in parte act aditional...
daca putem face si decizii colective sau individuale...de ce sa nu aplicam...
Antetul societatii

DECIZIA nr. ____/ data ________

Angajatorul S.C. __________ S.R.L./S.A., avand sediul social in __________, str. .________nr. ____, sector/judet____________ , inregistrata la Registrul Comertului din ___________ sub nr. J__/_____/_____, C.U.I. ____________, telefon ___________, avand activitatea principala: ____________ – CAEN ________, reprezentata legal prin dl./dna ._______________, in calitate de administrator/director general,

In baza:
- art. 17 alin. 5 din Codul Muncii,
- H.G. nr. 1225/2011 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 922 din 27.decembrie.2011;

In temeiul prevederilor Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale si a prerogativelor stabilite prin actul constitutiv al societatii,

DECIDE:

Art. 1 In temeiul H.G. nr. 1225/2011, incepând cu data de 01.01.2012, se modifica salariul lunar brut urmatorilor salariati dupa cum urmeaza:

Nr.crt. NUME SI PRENUME FUNCTIA SALARIUL VECHI SALARIUL ACTUAL

1.
2.
3.
......

Art. 2. Departamentul resurse-umane si departamentul financiar-contabil vor aduce la indeplinire prezenta decizie.

Art. 3. Prezenta decizie va fi comunicata dupa cum urmeaza:
- 1 exemplar Departamentul Resurse Umane
- 1 exemplar Departamentul Financiar-contabil
- 1 exemplar angajat

Administrator/ Director General
Multumesc pentru model decizie.
Numerotarea care se da acestor decizii si CIM este una separata de numerele din registru de intrari iesiri al unitatii?
Cel mai bine ar fi sa avem o evidenta separata (un caiet ) in care sa tinem evidenta nr. date CIM, acte aditionale, decizii...