Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CERCETARE DISCIPLINARA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CERCETARE DISCIPLINARA

Am o mare rugaminte:
Ce trebuie sa cuprind un dosar de cercetare pentru desfacerea contractului de munca?Care sunt pasi care trebuie facuti?
ii aveti prevazuti in Codul Muncii art. 247-259 si regulamentul intern pe care trebuie sa-l aveti.
1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

ii aveti prevazuti in Codul Muncii art. 247-259 si regulamentul intern pe care trebuie sa-l aveti.

Si mai mult decat atat: ati facut evaluarea personalului?

Concedierea disciplinara poate interveni atunci cand salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin CIM, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara, in conformitate cu dispozitiile art. 61 lit. alin. 1) lit. a) din Codul muncii .

Aceasta este o discutie interesanta care se va intinde pe multe pagini.

Potrivit Codul muncii , republicat, angajatorul stabileste sanctiunea disciplinara aplicabila in raport cu gravitatea abaterii disciplinare savarsite de salariat, avandu-se in vedere urmatoarele:

a) imprejurarile in care fapta a fost savarsita;

b) gradul de vinovatie a salariatului;

c) consecintele abaterii disciplinare;

d) comportarea generala in serviciu a salariatului;

e) eventualele sanctiuni disciplinare suferite anterior de catre acesta.

Daca salariatul timp de 12 luni nu a avut o alta abatere disciplinara sanctiunea discplinara se radiaza de drept. Pentru urmatoarea abatere disciplinara salariatul va fi sanctionat in raport cu gravitatea abaterii disciplinare savarsite.

Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia avertismentului scris, daca in contractul colectiv de munca aplicabil nu exista o alta prevedere, nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
Herra_, utilizator
In cazul cercetarii disciplinare nu se face evaluarea salariatului ...
Vorbesc de evaluarea pentru anul 2011. Cum sa nu se faca? :O
Herra_, utilizator