avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general DECLARATIE 112 ONG
Discuție deschisă în Contabilitate în general

DECLARATIE 112 ONG

in cazul unui ONG care in anul 2010 a avut 2 angajati , decl.112 pe trim IV al lui 2011 adica octombrie,noiembrie,decembrie, se depunde pana pe 25 ianuarie ? sau trebuia sa depun lunar?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 10:08, 6 Ianuarie 2012
Veti depune pana la 25 ianuarie 2012 trei declaratii pentru fiecare din cele trei luni ale ultimului trimestru din 2011.

Potrivit OG nr. 30/2011 care a modificat Codul Fiscal, incepand cu veniturile lunii octombrie 2011 declaratia unica 112 se va depune trimestrial de catre urmatoarele categorii de contribuabili :

a) asociatii, fundatii sau alte entitati fara scop patrimonial, persoane juridice, cu exceptia institutiilor publice, care in anul anterior au avut un numar mediu de pana la 3 salariati exclusiv;
Va multumessc, dar totusi am primit o notificare privind nedepunerea in termen a declaratiilor de impozite,taxe si contributii, pentru perioada 10/2011 zice ca aveam obligatia depunerii pana la data de 25.11.2011 a urmatoarelor decl. fiscale,intrebarea mea este : trebuia sa depun cumva un act din care sa rezulte ca optez pt a depune trimestrial?
Cel mai bine e sa mergeti la ei la ghiseu si sa discutati personal pentru a afla ce nu e in regula. Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie 112 trimestriala ContSters138151 ContSters138151 Buna seara, Am o firma care se incadreaza la depunerea trimestriala a decl 112, trebuia sa merg sa depun o decl 010 la Finante pana in data de 31.10.2011 ... (vezi toată discuția)
Cand se fac platile ? rat maria rat maria Buna dimineata .Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in urmatorul caz : am avut un angajat , pensionar , cu 4 ore/zi ,ultima zi de munca a fost 31.10.2011 ... (vezi toată discuția)
Instintare de la anaf ca nu am depus d 112 ContSters13909 ContSters13909 azi am primit de la anaf instintare ca nu am depus d 112 pe luna oct 2011 si sunt amenintat cu amenda cnf art 219 .2.d din c. de proc fiscala De frica am depus ... (vezi toată discuția)