Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general DECLARATIE 112 ONG
Discuție deschisă în Contabilitate în general

DECLARATIE 112 ONG

in cazul unui ONG care in anul 2010 a avut 2 angajati , decl.112 pe trim IV al lui 2011 adica octombrie,noiembrie,decembrie, se depunde pana pe 25 ianuarie ? sau trebuia sa depun lunar?
Veti depune pana la 25 ianuarie 2012 trei declaratii pentru fiecare din cele trei luni ale ultimului trimestru din 2011.

Potrivit OG nr. 30/2011 care a modificat Codul Fiscal, incepand cu veniturile lunii octombrie 2011 declaratia unica 112 se va depune trimestrial de catre urmatoarele categorii de contribuabili :

a) asociatii, fundatii sau alte entitati fara scop patrimonial, persoane juridice, cu exceptia institutiilor publice, care in anul anterior au avut un numar mediu de pana la 3 salariati exclusiv;
Va multumessc, dar totusi am primit o notificare privind nedepunerea in termen a declaratiilor de impozite,taxe si contributii, pentru perioada 10/2011 zice ca aveam obligatia depunerii pana la data de 25.11.2011 a urmatoarelor decl. fiscale,intrebarea mea este : trebuia sa depun cumva un act din care sa rezulte ca optez pt a depune trimestrial?
Cel mai bine e sa mergeti la ei la ghiseu si sa discutati personal pentru a afla ce nu e in regula. Succes!