Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratie 112 trimestriala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratie 112 trimestriala

Buna seara,
Am o firma care se incadreaza la depunerea trimestriala a decl 112, trebuia sa merg sa depun o decl 010 la Finante pana in data de 31.10.2011 si sa anunt ca intru la plata trimestriala?
Va multumesc
Cei care au obligatia de a depune trimestrial declaratia 112, incepand cu veniturile lunii octombrie 2011, vor depune la organul fiscal competent o declaratie de mentiuni, pana la data de 30 octombrie, pentru modificarea vectorului fiscal la impozit pe salarii si contributii sociale prin declararea perioadei fiscale trimestriale. De asemenea, persoanele si entitatile care au obligatia depunerii trimestriale a declaratiei pot opta pentru depunerea lunara a acesteia. Optiunea se manifesta prin depunerea la organul fiscal competent a unei declaratii privind optiunea, pana la data de 31 ianuarie inclusiv. In cazul declaratiei aferente trimestrului IV 2011, optiunea de depunere lunara trebuie comunicata organului fiscal competent pana la data de 25 septembrie 2011 inclusiv.

[ link extern ]

Utila va este si aceasta discutie.

www.avocatnet.ro/content/for...
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Circulara 406870/2011 pct 7:
"7. Pentru plătitorii de venituri din salarii şi venituri asimilate salariilor prevăzuţi la pct. 1 şi pct. 4, cu excepţia celor care au optat pentru declararea şi plata lunară, trecerea la perioada fiscală trimestrială se efectuează de către organul fiscal, în mod automat, cu notificarea contribuabilului în condiţiile legii."

De aici rezulta ca trecerea la platitor trimestrial se face automat, deci nu trebuie sa depuneti nimic. Nici pt trim IV si nici pt perioadele viitoare.

Numai daca va incadrati in conditii pt declarare si plata trimestriala in anul 2012, dar optati pt plata lunara trebuie sa comunicati aceasta optiune, prin depunerea decl de mentiuni pina in 31.01.2012.

Intrebarea pt 2012 este: in conditiile in care bilantul (pt verificarea CA) se depune in 150 de zile de la incheierea ex financiar, cum vor sti ei pina in 25.02.2012 care contribuabil se incadreaza in conditii si care nu? Situatia este una tipic romaneasca: asteptam pina atunci si vom vedea cum trebuie sa facem>

t.simona, utilizator