Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general clienti neincasati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

clienti neincasati

In contul 'clienti incerti' exista o suma care reprezinta un client neincasat, client care nu a fost dat in judecata, s-a incercat recuperarea pe cale amiabila, neexistand un contract intre cele doua societati. Exista o posibilitate de scoatere din evidente a acestei sume?
as dori sa fac o mica discutie pentru prima parte a problemei dumneavoastra.
Ati spus ca aveti un client incert, cu care nu aveti contract si ati incercat recuperaea creantei doar pe cale amiabila fara reusita.
Sunt o sumedenie de oportunitati pentru a incerca pe calea instantei recuperarea creantei. Pentru a fi sustinut in mod corespunzator in fata instantei va sfatuiesc sa luati legatura cu un consilier juridic sau un avocat.
Lipsa unui contract nu e un motiv de renuntare la incercarea de a va recupera banii.
Daca au trecut 5ani de la data existentei soldului(inclusiv orice notificare de la el,extras confirmare sold) il puteti prescrie printro notificare.In caz contrar trebuie analizat raportul cost avocat/sold de incasat.Daca suma este relativ mica si nu se justifica fin.inceperea procedurii ,nu aveti ce face.In orice situatie trebuie sa faceti dovada incercarii recuperarii sumei.
Daca pe factura ati trecut si data scadentei , iar beneficiarul a semnat acea factura poate avea valoare de contract.Trebuie sa aveti hotararea judecatoreasca pentru a trece pe cheltuiala valoarea facturii neincasate.
florence_nann a scris:

Daca pe factura ati trecut si data scadentei , iar beneficiarul a semnat acea factura poate avea valoare de contract.Trebuie sa aveti hotararea judecatoreasca pentru a trece pe cheltuiala valoarea facturii neincasate.

pe factura niciodata nu se trece data scadentei,
tudorani a scris:

In contul 'clienti incerti' exista o suma care reprezinta un client neincasat, client care nu a fost dat in judecata, s-a incercat recuperarea pe cale amiabila, neexistand un contract intre cele doua societati. Exista o posibilitate de scoatere din evidente a acestei sume?

De regula :

1.dupa trecerea unei anumite perioade de timp in care creanta nu este incasata sau confirmata aceasta se transfera in contul 4118- CLIENTI INCERTI

4118=4111 cu valoarea creantei

2. la inventarierea anuala a conturilor se constituie un provizion pentru suma care nu poate fi recuperata, valoarea provizionului se determina invers proportional cu probabilitatea de incasare, in cazul dvs. probabilitatea de incasare este nula, deci provizionul constituit va fi egal cu valoarea integrala a creantei.

491=6812 cu valoare probabila de neincasare

3.la calculul impozitului pe profit se plica limitele de deductibilitate reglementate de art.22 din Codul Fiscal

c) provizioanele constituite în limita unui procent de 20% începând cu data de 1 ianuarie 2004, 25% începând cu data de 1 ianuarie 2005, 30% începând cu data de 1 ianuarie 2006, din valoarea creanţelor asupra clienţilor, înregistrate de către contribuabili, altele decât cele prevăzute la lit. d), f), g) şi i), care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:

1. sunt înregistrate după data de 1 ianuarie 2004;
2. sunt neîncasate într-o perioadă ce depăşeşte 270 de zile de la data scadenţei;
3. nu sunt garantate de altă persoană;
4. sunt datorate de o persoană care nu este persoană afiliată contribuabilului;
5. au fost incluse în veniturile impozabile ale contribuabilulu

4.Tot in acelasi an cu ocazia inventarierii sau la 31 decembrie al anului umator se scoate creanta neincasata din evidenta prin inregistrarea contabila:

491=4118- cu valoarea provizionului