Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Constituire provizioane din creante
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Constituire provizioane din creante

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu o monografie privind constituirea de provizioane din creante.Este obligatoriu trecute creantele pe contul 4118?Ce cont se foloseste la constituirea de provizioane;151 sau 491?Createle inregistrate din penalizari despagubiri cum se pot constitui in provizion,pe ce cont?Va multumesc
Primul pas in evidentierea posibilitatii existentei unor clienti care sunt rau platnici este acela al inventarierii. Cu aceasta ocazie se constata ca este previzibil ca anumite sume sa nu se mai incaseze in viitorul apropiat.

Pentru societatea furnizoare, principalele inregistrari in evidenta contabila sunt:

4111 = %

"Clienti" 707

"Venituri din vanzarea marfurilor"

"TVA colectata"

4111 = 7581

"Clienti" "Venituri din despagubiri,
amenzi si penalitati"

Inregistreaza deprecierii creantei cu ocazia inventarierii, inclusiv a penalitatii de 300.000 lei se face:

4118 = 4111

"Clienti incerti "Clienti"
sau in litigiu"

Inregistrarea ajustarii creantei (debit si penalitate):

6814 = 491

"Cheltuieli de exploatare "Ajustari pentru deprecierea
privind ajustarile pentru creantelor - clienti"
deprecierea activelor
circulante"

Daca in urma falimentului se incaseaza o parte din suma cu care societatea s-a inscris, inregistrarea este:

5121 = 4118

"Conturi la banci "Clienti incerti
in lei" sau in litigiu"

Se trece apoi la venituri partea de ajustare pentru care s-a incasat suma respectiva

491 = 7814

"Ajustari pentru deprecierea "Venituri din ajustari
creantelor - clienti" pentru deprecierea activelor
circulante"

Pentru cumparator, principalele inregistrari contabile sunt:

% = 401

371 "Furnizori"

"Marfuri"

"TVA deductibila"

Inregistrarea facturii de penalitati primite se face:

6581 = 401

"Despagubiri, amenzi "Furnizori"

si penalitati"

Inregistrarea provizionului pentru datoriile viitoare:

6812 = 1518

"Cheltuieli de "Alte provizioane"
exploatare privind
provizioanele"

Inregistrarea platii partiale a datoriei catre furnizor (debit si penalitati) rezultata din lichidarea activelor ca urmare a hotararii judecatorului sindic

401 = 5121

"Furnizori" "Conturi la banci
in lei"

Diminuarea provizionului:

1518 = 7812

"Alte provizioane" "Venituri din provizioane"

Tratamentul fiscal aplicabil cheltuielilor reprezentand deprecierea creantelor este cel reglementat de art. 22 din Codul fiscal . Aceste prevederi se refera la sumele datorate de clientii interni si externi pentru produsele vandute, serviciile prestate, lucrarile executate etc., asa cum rezulta acestea din facturile emise (pct. 53 din normele metodologice aprobate prin HG 44/2004 , cu modificarile ulterioare). Deductibilitatea acestor cheltuieli depinde de indeplinirea cumulata a conditiilor impuse de prevederile art. 22, alin. (1), lit. c) si j) din Codul fiscal , cu modificarile ulterioare.

Pentru furnizor, sumele privind deprecierea creantelor sunt considerate deductibile in limita a 30% din valoarea creantelor (mai putin penalitatile), iar de la data declararii procedurii de deschidere a falimentului in limita de 100%.

Pentru client, cheltuiala cu provizionul este nedeductibila, iar cea privind dobanda penalizatoare este deductibila (pe baza facturii primite de la furnizor).