avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general client in faliment
Discuție deschisă în Contabilitate în general

client in faliment

Dupa finalizarea inventarierii (in ianuarie 2010) a patrimoniului firmei aferent 2009, in 3 februarie 2010 am primit o notificare de la un lichidator judiciar prin care se comunica falimentul unei firmei care ne este/ne-a fost client din RO, deoarece in mai 2009 i s-a emis o factura.
Intrebarea mea este:
1. se poate inregistra in contabilitate cu data de 03 febr. 2010 urmatoarele
2. si dace este corecta inregistrarea:
4118 = 4111 10.000 ron (include tva-ul)
2. respectiv daca mai trebuie si inregistrarea
6814 = 491 10.000 ron

Acum stiu ca aceste inregistrari ar fi trebuit operate la 31dec.2009 (astazi am aflat), dar este prea tarziu, deoarece anul 2009 este incheiat, cu bilant depus.
Mentionez ca extrasul de cont trimis prin posta cu confirmare de primire catre client in ianuarie 2010 a fost restituita cu mentiunea firma desfiintata, mentiune pe care am neglijat-o, nu i-am acordat atentie. Este o greseala grava ?
Sau exista alta solutie legala si corecta dpv fiscal?
Cel mai recent răspuns: sacko , utilizator 13:40, 6 Mai 2010
Clientul dvs are incheiata procedura de faliment ? Aveti hot. judecatoreasca definitiva ?
nu, la 03 febr. 2010 s-a comunicat deschiderea procedurii de faliment
apreciez corecte inregistrarile iar documentul justificativ este comunicarea din data de 03.02.2010; momentul inregistarii este corect .
Asadar, la 03.02.2010 constituiti un provizion , nedeductibil fiscal insa.
La momentul la care se va inchide procedura de faliment aveti 2 variante :
1. Fie , daca va inscrieti la masa credala si recuperati ceva, acela va fi venit neimpozabil ( art 20 lit c , cf)
5121=4118
491=781 , cu sumele recuperate
2. Fie nu veti recupera nimic , si atunci veti avea pierdere din creante cu anulare de provizion:
654=4118
491=781, cu partea de provizion anulata .
La momentul anularii provizionului, tineti cont de :
Cheltuielile reprezentând pierderile din creanţele incerte sau în litigiu neîncasate, înregistrate cu ocazia scoaterii din evidenţă a acestora, sunt deductibile pentru partea acoperită de provizionul constituit potrivit art. 22 din Codul fiscal.(pct 53 norme, art 22 lit c )
Si tot la momentul pronuntarii hot jud definitive , puteti ajusta tva de la livrare in fav dvs ( daca sinteti platitor de tva ), conform art 138 :
d) în cazul în care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate încasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este permisă începând cu data pronunţării hotărârii judecătoreşti de închidere a procedurii prevăzute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenţei, hotărâre rămasă definitivă şi irevocabilă;
si norme , pct 20:
(3) Ajustarea bazei de impozitare a taxei pe valoarea adăugată, prevăzută la art. 138 lit. d) din Codul fiscal, este permisă numai în situaţia în care data declarării falimentului beneficiarilor a intervenit după data de 1 ianuarie 2004, inclusiv pentru facturile emise înainte de această dată, dacă contravaloarea bunurilor livrate/serviciilor prestate ori taxa pe valoarea adăugată aferentă consemnată în aceste facturi nu se poate încasa din cauza falimentului beneficiarului.
Deci la 3 febr 2010 inregistrez inclusiv
6814 = 491 10.000 ron, cheltuiala care este nedeductibil integral?

Multumesc pentru raspuns.
Referitor la subiectul deschis, la 03.02.2010 la constituirea provizionului, cheltuiala este deductibila integral, conform art.22 alin (1) lit. J, deoarece este vorba de o creanta supra careia este declarata procedura de deschidere a falimentului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Provizioane clienti incerti carmen carolina carmen carolina Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca este corecta inregistrarea in cazul unei creante in valoare de 476 lei (cu TVA) neincasata intr-o perioada mai mare de ... (vezi toată discuția)
Constituire provizioane din creante teslovan florentina teslovan florentina Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu o monografie privind constituirea de provizioane din creante.Este obligatoriu trecute creantele pe contul 4118?Ce cont se ... (vezi toată discuția)
Marfa vanduta catre firme la care s-a pronuntat sentinta de inchidere a procedurii de faliment radu_rus radu_rus am vandut marfa catre o firma la care s-a pronuntat sentinta de inchidere a procedurii de faliment si am inteles ca pot deduce TVA-ul aferent sumei pe care o ... (vezi toată discuția)