Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare profesori cu grad didactiv universitar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare profesori cu grad didactiv universitar

Buna ziua!
Matusa mea este profesor cu grad didactic universitar. Este nascuta in luna iunie 1958.
Ar dori sa stie cand poate iesi la pensie. Este valabil art. 127 din statutul personalului didactic sau se aplica anexa 5 din Legea 263/2010 (unde este prevazut iulie 2019)? De pensie anticipata poate beneficia in iulie 2014, sau in iunie 2018 (la implinirea varstei de 60 ani)?
Vas multumesc!
1. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice (aplicabila de la 01.01.2011) a abrogat art. 127 alin. (3) si art. 130 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 158 din 16 iulie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare.

2. Poate beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta la 61 de ani si 1 luna (iulie 2019) daca la acea data va avea un stagiu de cotizare de minimum 15 ani;
- pensie anticipata la 56 de ani si 1 luna (iulie 2014) daca la acea data va avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 1 luna;
- pensie anticipata partiala la 56 de ani si 1 luna (iulie 2014) daca la acea data va avea un stagiu de cotizare de 31 de ani si 1 luna.

3. Cuantumul pensiei anticipate partiale se stabileste din cuantumul pensiei pentru limita de varsta care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare, pana la indeplinirea conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.