Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

buna seara,referitor la pensionarea anticipata mama mea este nascuta pe 16 02 1958 ,30 de ani vechime ,am vrea sa stim daca are dreptul la pensionare anticipata si de cand?nu mai lucreaza din 2010
Pensie limita de varsta: din 16.02.2019, conditii indeplinite varsta=61 ani si stagiu minim de 15 ani;

Pensie anticipata partiala: de la 16.02.2014, dar numai daca realizeaza pana atunci 31 de ani de stagiu. Pensia se penalizeaza cu 45% pe toata perioada celor 5 ani de anticipare.

Pensie abticipata (fara penalizare): nu e cazul, trebuie sa aiba minim 39 de ani de stagiu.

Daca nu mai gaseste de lucru, ar fi bine sa platiti CAS pentru 1 an la casa de pensii, ca sa se realizeze stagiul complet de 31 de ani si macar asa va putea primi o pensie din 2014, altfel va trebui sa astepte pana in 2019.
Va sfatuiesc sa verifice la casa de pensii cate luni exact trebuie platit CAS (cu cartea de munca si adeverinte de la locurile de munca neinscrise in carte).

Din pacate, asta e legea ...
1. Pentru o femeie nascuta in februarie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puiteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani, in februarie 2019;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani, in februarie 2014, daca veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani.
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani, in februarie 2014, daca veti avea un stagiu de cotizare de 31 de ani.

3. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- In februarie 2019 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.