Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Art. 1169. Cel ce face o propunere înaintea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Art. 1169. Cel ce face o propunere înaintea judecãtii trebuie sã o dovedeascã. - vechiul C.Civ.

Va rog sa-mi spuneti unde se regaseste acest principiu in noul Cod Civil?
Legea 71/2011 pentru punerea in aplicare a NCC

Art. 230. - La data intrarii in vigoare a Codului civil se abroga:
a) Codicele civil (sau Codul civil din 1864)... cu excepţia dispoziţiilor art. 1169-1174 si 1176-1206, care se abroga la data intrarii in vigoare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila;
VA MULTUMESC pentru promptitudine.