Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie copil

Am stat impreuna cu o persoana cativa ani, avem impreuna un copil, intre timp ne-am despartit, dar doresc sa ma implic in cresterea copilului. In ultimii doi ani am putut vedea copilul doar de 4 ori, acesta fiind supravegheat in permanenta de bunica lui (persoana pensionata pe caz de boala psihica - pensionarea este obtinuta conta-cost:D). De fiecare data a trebuit sa ma umilesc in fata fostei pentru a-mi vedea copilul, desi nu exista o hotarare finala a instantei, privind incredintarea minorului. In luna decembrie am primit o citatie, conform careia sunt chemat in instanta. deoarece fosta solcita incredintarea minorului. Desi documentele au ost depuse in august si pana acum au avut loc 2 prezentari, citatia a sosit la mine doar inainte de pronuntarea sentintei, care va avea loc pe 16 ianuarie.
As dori cateva lamuriri, daca este posibil:
1. Pot solicita instantei amanarea sentintei, in virtutea aptului ca mi s-a comunicat chemarea in instanta intr-o perioada in care este cam dificil sa gasesc avocat (ma refer la sfarsitul anului trecut 15-25 decembrie)
2. In ce conditii pot solicita acordarea custodiei comune? Mentionez ca nu am cazier, am un statut social decent, dar statutul financiar mai scartaie...
3. Pot utiliza in instanta faptul ca minorul, desi ar fi trebuit sa ramana in Bucuresti, a fost "exilat" la mama ei? nu mi s-a solicitat acordul pentru schimbarea domiciliului
4. Pot utiliza martori privind contributia mea financiara la cresterea copilului... nu am chitante...
Va multumesc!
Puteti cere termen pentru a va angaja avocat.

Veti putea obtine dreptul de a va informa cu privire la situatia copilului.
Veti obtine si un program de vizita sau sa il luati la domiciliul dvs. in functie de situatie.

Pentru contributia financiara este de preferat sa aveti inscrisuri.
Cu martorii situatia este ceva mai dificila.
va multumesc!
1. Pot solicita instantei amanarea sentintei, in virtutea aptului ca mi s-a comunicat chemarea in instanta intr-o perioada in care este cam dificil sa gasesc avocat (ma refer la sfarsitul anului trecut 15-25 decembrie)
Daca este prima data cand ati fost citat puteti solicita termen sa va angajati aparator. Cred ca va puteti gasi foarte usor un avocat , chiar pana in termen, si chiar de pe site-ul acesta, la sectiunea consultanti.

2. In ce conditii pot solicita acordarea custodiei comune? Mentionez ca nu am cazier, am un statut social decent, dar statutul financiar mai scartaie...

Puteti solicita exercitarea in comun a autoritatii parintesti, si aceasta este regula, exercitarea exclusiva de catre un parinte fiind exceptia si acordanadu-se in cazuri exceptionale (nu e cazul la dvs)
3. Pot utiliza in instanta faptul ca minorul, desi ar fi trebuit sa ramana in Bucuresti, a fost "exilat" la mama ei? nu mi s-a solicitat acordul pentru schimbarea domiciliului

In prezent nu mai exista institutia "incredintarea minorului" ci "stabilirea locuintei monorului" si "exercitarea autoritatii parintesti" . Ceea ce ati mentionat puteti folosi in a ademostra instantei ca mama nu se preocupa indeaproape de copil.
4. Pot utiliza martori privind contributia mea financiara la cresterea copilului... nu am chitante...

Da , puteti utiliza martori, iar de acum in colo regula va fi : pastrarea bonurilor, trimietrea banilor cu mandat postal si pastrarea dovezilor de contributie.

Mult succes!
1.daca la dosar exista dovezi ca ati fost legal citat si la termenele anterioare, e foarte probabil sa nu vi se acorde termen pentru angajarea unui aparator; incercati sa rezolvati aceasta problema pana in 16 ianuarie; probabil aceasta citatie ati primit-o deoarece sunteti citat de catre reclamanta la interogatoriu, in cadrul administrarii probelor;

2.daca s-au administrat deja probele reclamantei este bine sa aveti si dvs. acte, martori, interogatoriul pregatite pentru termenul din 16 ianuarie, pentru ca s-ar putea sa se termine procesul in prima instanta atunci;

3.contributia dvs. materiale se poate demonstra cu inscrisuri, martori si interogatoriul pe care aveti dreptul sa-l luati reclamantei.
ContSters234722, utilizator
1. Sunt constient ca pot gasi un avocat destul de usor... dar sper sa rezolv aspectele financiare ale cautarii...
In acest moment am deschis o firma si este detul de dificil din punct de vedere financiar...
3. pentru a demonstra ca minorul a fost "exilat" de la domiciliu, pot prezenta instantei o fotografie a avizierului de la intretinere... figureaza o singura persoana pe avizier...